Zapiski detektywa Kindaichi

Jedna z dwóch najpopularniejszych mang kryminalnych w Japonii na przełomie trzeciego tysiąclecia. Komiksy o przygodach Kindaichiego i Conana (ta druga manga, to właśnie Meitantei Conan) łączy wspólna platforma. Oboje są potomkami znakomitych detektywów, oboje rozwiązują jedną zagadkę kryminalną za drugą i oboje dzielą swoje hobby z lekcjami w szkole.

Głównym i tytułowym bohaterem tej niezwykle popularnej historii jest Hajime Kindaichi, uczeń drugiej klasy. Dodajmy, bardzo słaby uczeń, co kontrastuje z jego niepospolicie wysokim IQ, wahającym się gdzieś w granicach 180. Kindaichi shonen-no Jikenbo narodził się na łamach tygodnika "Shonen Magazine", a życie tchnęli w nią Yosaburo Kanari, odpowiedzialny za scenariusz i Fumiya Sato, wykonujący rysunki. W zamyśle autorów młody detektyw Kindaichi jest wnukiem Kosuke Kindaichiego, fikcyjnej postaci popularnej przed laty w Japonii. Był on również znanym detektywem, wymyślonym przez Yokomizo Seishi, występującym w książkach, na ekranach telewizorów, jak i w filmach. Nieprzypadkowo więc młody potomek uwielbia powtarzać: "Przysięgam na imię swojego dziadka, Kosuke Kindaichiego".

Popularność tego komiksu rosła z odcinka na odcinek. Jak podaje wydawca japoński, od października 1992 roku, kiedy to ukazał się pierwszy odcinek komiksu, w samej tylko Japonii nakład Kindaichi Shonen-no Jikenbo wyniósł 60 milionów egzemplarzy! Uwieńczeniem popularności mangi była animowana seria telewizjna pod tytułem Kindaichi shonen-no Jikenbo, której producentem była firma Toei Animation. Jego emisja miała miejsce w latach 1997-2000, kończąc się na w sumie na 148 epizodach! Dla fanów detektywa przygotowano również w 1996 i 1997 roku dwa pełnometrażowe filmy fabularne.

Tomasz "GATO" Gawroński - Manga.com.plblog comments powered by Disqus