Recenzja komiksu "Kajtek i Koko w Londynie"

Autor: Michał Misztal
9 czerwca 2012

Album Kajtek i Koko w Londynie, czwarty tom Klasyki Polskiego Komiksu z historiami obrazkowymi Janusza Christy, składa się z trzech części: zbioru osiemdziesięciu humorystycznych pasków zatytułowanego Dni Gdańska oraz dwóch dłuższych opowieści: fantastycznej Zwariowanej wyspy i detektywistycznego Londyńskiego kryminału.

Dni Gdańska, publikowane na łamach "Wieczoru wybrzeża" w 1961 roku, stanowią rozgrzewkę przed znajdującą się na kolejnych stronach dużo ciekawszą zawartością. Żarty dotyczą oczywiście życia w tytułowym mieście, a kreska Janusza Christy jest w nich wyraźnie prostsza niż w Zwariowanej wyspie i Londyńskim kryminale, publikowanych kilka lat później (1967 i 1968 rok). To właśnie te dwie historie są główną atrakcją albumu, nie tylko dzięki dużo bardziej szczegółowym rysunkom, ale przede wszystkim dzięki scenariuszom.

W Londyńskim kryminale tytułowi bohaterowie zostają wplątani w próbę odnalezienia złodzieja pewnego brylantowego naszyjnika. Jest ciekawa zagadka, humor typowy dla całej serii oraz interesujące pomysły, pozbawione schematu, jakiego używał Janusz Christa choćby w Opowieściach Koka. Za najciekawszy komiks w tym albumie uważam jednak Zwariowaną wyspę, w której załoga statku Kakaryka, z Kajtkiem i Kokiem na pokładzie, mimowolnie trafia do tajemniczego miejsca, gdzie wszystko przeczy prawom fizyki. Bohaterowie mają halucynacje, każdy z nich widzi coś innego, przez co bardzo często dochodzi między nimi do kłótni, a żaden z nich nie ma pojęcia, co tak naprawdę się dzieje. Na każdym kroku może ich spotkać śmierć, nawet z ręki towarzyszy. Choć komiks powstawał w 1967 roku, czyta się go świetnie nawet po prawie pięćdziesięciu latach, zwłaszcza dzięki niepokojącej atmosferze tak innej od lekkiego humoru znajdującego się choćby w Dniach Gdańska.

Kajtek i Koko w Londynie to album, który bez wątpienia warto przeczytać, nie tylko jeśli lubi się opowieści Janusza Christy. Z drugiej strony, wydaje mi się, że niewielu czytelników może powiedzieć, że nie ma co najmniej pozytywnych skojarzeń z jego twórczością, więc zaryzykuję stwierdzenie, że jest to komiks właściwie dla każdego.

Klasyka polskiego komiksu - 14 - Kajtek i Koko w Londynie (wyd. II)

Scenariusz: Janusz Christa
Rysunek: Janusz Christa
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 1/2011
Liczba stron: 192
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788323746720
Wydanie: II
Cena z okładki: 49,90

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus