Recenzja komiksu "Kajtek i Koko na tropach Pitekantropa"

Autor: Tomasz Nowak

Kajtek i Koko to postaci znane z... wielu prób wydania Przygód Zebranych. Jak dotąd nie powiodło się to nikomu. Drugi już, dość niespodziewany, obszerny album Egmontu na nowo rozbudza nadzieje, że może w końcu...

Na tropach, to zbiór trzech przygód, które mimo upływu ponad 35 lat od pierwszej edycji bronią się znakomicie. Zarówno treść, jak i grafika, nieco już staromodna, ale niezwykle czytelna i zrozumiała, uniwersalizuje wymowę komiksu. Przejrzystość akcji dla szerokiego czytelnika wspiera dodatkowo zabieg, który dziś zdyskredytował by twórcę doszczętnie – podwójna narracja i jakoś nie razi nadmiernie to, że Christa pozwala sobie na dopowiedzenia, komentarze, a nawet opowiadanie tego co widzimy w sąsiednim kadrze.

Komiks zawiera w zasadzie historie dla dorosłych - zmagania z kryminalistami, reinterpretacje znanych baśni. Christa jednak "puszcza oko" także do znacznie młodszych czytelników, obdarzonych większą wyobraźnią – opowieści o marynarzach umykają zabarwieniom ideologicznym, nie epatują niepotrzebną brutalnością i przemocą; nie ma w nich też natrętnego dydaktycyzmu. Tak więc, mimo że dziś już nieco naiwni, szczególnie w najstarszej historii (Wśród piratów), Kajtek i Koko oraz ich przygody, wciąż stanowią doskonałą rozrywkę praktycznie dla każdego.

Część historii drugiej (W krainie baśni), mieliśmy już okazję poznać na początku lat 90. w osobnym albumie o bardzo marnej jakości edytorskiej. Jakość dwukolorowego wydawnictwa Egmontu zastrzeżeń nie budzi żadnych. Czy edytor ośmieli się pójść dalej (dawniej) i sięgnąć po przygody samotnego jeszcze wówczas Kajtka-Majtka?

Klasyka polskiego komiksu - 2 - Kajtek i Koko na tropach Pitekantropa

Scenariusz: Janusz Christa
Rysunek: Janusz Christa
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 11/2001
Liczba stron: 480
Format: B5
Oprawa: twarda
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie
ISBN: 8323712697
Cena z okładki: 69,00 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus