Artykuł "Klasyka polskiego komiksu: Przygody Kleksa: Złoto Alaski"


Na pudełkach niektórych gier planszowych umieszczany jest czasem napis 8-99 lat. Podobną informacją można by opatrzyć Złoto Alaski - wznowione wydanie przygód Kleksa, niebieskiego stworka odżywiającego się atramentem. Album zawiera dwie historyjki - tytułowe Złoto Alaski wydane po raz pierwszy w 1986 roku oraz Wspomnienie z wakacji - w latach 1975-76 ukazujące się w częściach w Świecie Młodych.
W pierwszej przygodzie Kleksowi towarzyszy równie jak on niebieska amatorka atramentu, Plum, którą uratował kiedyś z rąk piratów. Zafascynowani tajną mapą, używając siły wyobraźni, przenoszą się na Alaskę, by odszukać ukryty tam skarb. Ich śladem ruszają Jonka i Jonek, zaprzyjaźnieni harcerze. Pragną powstrzymać Kleksa, gdyż mapa, którą od nich otrzymał jest w rzeczywistości starym planem miasta. Odnalezienie dwójki niebieskich poszukiwaczy skarbów pośród śniegu i lodu okazuje się wcale nie takie proste, zwłaszcza, gdy odokumencie dowiadują się niezbyt uczciwi poszukiwacze złota. Czwórka przyjaciół wkrótce wpada w poważne tarapaty.
Autorka Szarlota Pawel, rysowniczka i scenarzystka w jednej osobie, przedstawia sympatyczną historię, w której wygrywają odwaga oraz harcerskie zasady okraszone szczyptą sprytu. Nie brak też humoru, a proste i kolorowe rysunki przywodzą na myśl niezapomnianego twórcę Koziołka Matołka.
Trochę słabiej przedstawia się druga historyjka, na co wpływ ma bardzo mały format obrazków, przez co wiele szczegółów staje się niewyraźnych. Przebywający na obozie harcerskim Kleks poznaje przemiłego kosmitę Fipa i pomaga mu naprawić uszkodzony pojazd. Razem wyruszają w przestrzeń kosmiczną, gdzie wpadają w pułapkę gwiezdnych mrówek.
Po poprzednich wydaniach Kleks doczekał się wreszcie twardej okładki i warto uzupełnić swoją kolekcję o ten album. Przynajmniej po to, aby odetchnąć od przemocy, krwi i seksu panoszących się zbyt często w świecie komiksu.

Klasyka polskiego komiksu - 7 - Przygody Kleksa: Złoto Alaski

Scenariusz: Szarlota Pawel
Rysunek: Szarlota Pawel
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 1/2003
Liczba stron: 88
Format: B5
Oprawa: twarda
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
ISBN: 83-237-9631-9
Cena z okładki: 24,90 złblog comments powered by Disqus