Recenzja komiksu "Kolor magii"

Autor: Kingpin
29 marca 2008

Są takie marki na świecie, które gwarantują wysoką jakość oznaczonego nią produktu. Podobnie jest twórcami. Nazwisko Terry Pratchett na okładce książki gwarantuje najwyższy poziom rozrywki spod znaku humorystycznego fantasy (tudzież fantastycznego humoru).

Niestety nie zawsze.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka - polski wydawca książek z cyklu "Świat Dysku" postanowił nie ustawać w eksploatacji kury znoszącej złote jajka i uraczyć wiernych fanów Pratchetta dziełem w postaci komiksowej adaptacji Koloru Magii.

Wystarczą w sumie cztery słowa napisane dużą czcionką na okładce, żeby sprzedać tę pozycję - "Kolor Magii" i "Terry Pratchett". Dopiero gdzieś tam na dole, drobnym druczkiem napisane: "Ilustracje Steven Ross" i "Adaptacja Scott Rockwell". OK., co za jedni ten Ross i Rockwell? Nieważne! Ważne, że to na podstawie Pratchetta!

Błąd!

Jeżeli ktoś kupi ten komiks w ciemno, bez wcześniejszego zajrzenia do środka, może przeżyć mały szok. Rysunki są - krótko mówiąc - paskudne. Przypominają mi rodzime dzieło sprzed kilkunastu lat pod tytułem "Chris telepata". Pamiętacie? Jeśli nie, to tym lepiej dla Was. Totalną pomyłką są kolory. No chyba, że uznamy, iż magia ma kolor szaro-bury - wtedy wszystko w porządku.

Na szczęście, jeśli uda się pokonać pierwszy odruch związany z nieprzyjemnymi wrażeniami wizualnymi, to dalej jest już lepiej. Komiks broni się tylko dzięki fabule. Przygody niezbyt udanego maga Rincewinda, któremu towarzyszy pierwszy w historii turysta na Dysku - Dwukwiat, naprawdę potrafią wciągnąć i po kilkunastu minutach lektury zapomina się o nudnych i całkowicie pozbawionych polotu rysunkach.

Zastanawiam się kto może być grupą docelową tego komiksu. Ortodoksyjni fani "Świata Dysku" teoretycznie powinni ruszyć szturmem na księgarnie, ale obawiam się, że nie będą zachwyceni widokiem Rincewinda w czapce (a nie kapeluszu maga!) i odkryją masę innych szczegółów, które będą się kłóciły z ich wyobrażeniem o Świecie Dysku. Natomiast "zwykłych" czytelników komiksów może zniechęcić bardzo słaba warstwa graficzna.

Czyżby więc komiks dla nikogo?

Świat Dysku - 1 - Kolor magii

Scenariusz: Scott Rockwell
Rysunek: Steven Ross
Tłumaczenie: Piotr Cholewa
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Rok wydania polskiego: 10/2007
Tytuł oryginalny: The Colour of Magic
Liczba stron: 128
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-7469-585-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus