Panie dają radę - recenzja antologii "Komiks wierszem w trybie żeńskim"

Autor: Maciej Jasiński
25 kwietnia 2014

To już druga edycja konkursu Komiks Wierszem. 12 najlepszych prac przesłanych na konkurs wydano w postaci antologii. Wśród nich można znaleźć naprawdę ciekawe projekty, będące udanym połączeniem języka komiksu i poezji.

Tematem drugiej edycji konkursu były wiersze stworzone przez kobiety. I jak się okazuje najlepiej z tematem poradziły sobie rysowniczki. Choć w stopce jest jeden mężczyzna - Karol Król, to okazuje się że nawet on jest kobietą – Karoliną Zalewską ukrywającą się pod męskim pseudonimem.

Odnoszę wrażenie, że rysowniczki z dużym zrozumieniem i właściwą sobie kobiecą wrażliwością odczytały język poetek. Komiksy, które stworzyły, w różny sposób albo opowiadają treść wiersza, albo są jego autorską interpretacją. I z całą pewnością to drugie podejście sprawdza się znacznie lepiej.

Najciekawszym – moim zdaniem – komiksem jest ten stworzony przez Agnieszkę Świętek. Autorka nie tylko doskonale opowiedziała historię zawartą w wierszu, ale także idealnie wkomponowała jego wersy w ilustracje: słowo "wino" tonie w ogromnym kieliszku, a wers "garść mijanych gwiazd na obrusie z mgły" wyświetla się na niebie w postaci gwiazdozbiorów.

Niesamowity klimat zamkniętego oddziału psychiatrycznego udało się  stworzyć Oktawii Ogniew. Natomiast Greta Samuel w swojej pracy nawiązuje do stylistyki plakatu oraz etykiet towarów z okresu PRL-u. Bardzo oszczędny w formie komiks przemawia bardziej swoją warstwą plastyczną, niż treścią wiersza.

Podobały mi się również prace Judyty Mierczak oraz Marty Kubiczek. Pierwsza z nich jest adaptacją wiersza opowiadającego dość prostą historię polityczną. Mimo to autorka ilustracji zdołała stworzyć ciekawą interpretację, w której pobrzmiewa klimat Folwarku Zwierzęcego. Natomiast praca Marty Kubiczek to graficzna opowieść, która jest zupełnie obok treści wiersza, a mimo to w dziwny sposób komponuje się z nim.

Najgorzej wypadają te prace, których autorzy chcą pokazać każdy słowo poetyckiego przekazu. Chociaż z takiej formy graficznej ilustracji wiersza wychodzi zwycięsko Magdalena Chojnowska stylizując swój komiks na ilustracje małego dziecka.

Brałem udział w pierwszej edycji konkursu Komiks Wierszem i nawet w nim zwyciężyłem. Dobrze znam zatem komiksy, które rok temu znalazły się w finałowej grupie. Patrząc na drugą konkursową antologię, mam wrażenie, że tym razem jest więcej ciekawych prac. Dobrze to rokuje na przyszłość i mam nadzieję, że będą kolejne edycje tego konkursu.

Komiks wierszem - 2 - Komiks wierszem w trybie żeńskim

Scenariusz: Katarzyna Balicka, Magdalena Chojnowska, Liwia Dzierżawa, Anna Krztoń, Karol Król, Marta Kubiczek, Judyta Mierczak, Monika Nowak, Oktawia Ogniew, Greta Samuel, Joanna Łańcucka, Agnieszka Świętek
Rysunek: Katarzyna Balicka, Magdalena Chojnowska, Liwia Dzierżawa, Anna Krztoń, Karol Król, Marta Kubiczek, Judyta Mierczak, Monika Nowak, Oktawia Ogniew, Greta Samuel, Joanna Łańcucka, Agnieszka Świętek
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Rok wydania polskiego: 3/2014
Liczba stron: 64
Format: 210x295 mm
Oprawa: miękka w obwolucie
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788363129644
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,00 zł


blog comments powered by Disqus