Spacer po Bydgoszczy - recenzja komiksu "Komiksowy przewodnik po Bydgoszczy"

Autor: Mirosław Skrzydło
12 marca 2013

Kolejny album komiksowy promujący dane miasto, z którym w ostatnim czasie przyszło mi się zapoznać. Wychodzi na to, że opłaca się tworzyć komiksy historyczne oraz regionalne, na które jest duże zapotrzebowanie. Czy są to działania podejmowane dla idei, czy czysto zarobkowe zajęcie, trudno jednoznacznie stwierdzić. Można natomiast ocenić jaką wartość artystyczno-edukacyjną spełniają poszczególne produkty. Spacer po Bydgoszczy, czas zacząć.

Łukasz Chmielewski (Dogmat) i Maciej Jasiński podjęli się trudnego zadania napisania jedenastu nowel, nawiązujących do zabytków i atrakcji Bydgoszczy. W działaniach tych wsparli ich doświadczeni rysownicy, m.in.: Bartłomiej Kuczyński, Janusz Wyrzykowski, czy Jacek Michalski, którego kunszt artystyczny mogliśmy podziwiać wiele lat temu, w noweli Samotnik opublikowanej w pierwszych numerach kultowego już periodyku "Awantura" (1990-1991). W wyniku ich wspólnej pracy powstał album Komiksowy przewodnik po Bydgoszczy, który stanowi świetną, a zarazem barwną wizytówkę jednej z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego.

Scenarzyści Komiksowego przewodnika po Bydgoszczy reinterpretują ważne dla miasta wydarzenia i postaci historyczne. I tak, w noweli poświęconej Pomnikowi Kazimierza Wielkiego obserwujemy rozmyślającego króla, który za namową swego maga i jego czarodziejskiej kuli, decyduje się zainwestować w rozwój Bydgoszczy (w podzięce za to otrzymał swój pomnik), a w opowieści Wyspa Młyńska ta sama osobliwa para, przenosi się w czasie do czasów współczesnych, podziwiając tytułowe miejsce odpoczynku mieszkańców tegoż urokliwego miasta. Ciekawie wypadają ponadto - nowela o pojedynku szachowym między Janem Twardowskim a Śmiercią, w wyniku którego duch sławetnego szlachcica zostaje na trwałe złączony z kamienicą na Starym Rynku (w oknie tegoż budynku od dwa tysiące szóstego roku, dwa razy dziennie pojawia się, pozdrawiająca przechodniów, rzeźba Twardowskiego), a także humorystyczna historia o pewnym linoskoczku, który chwilowo zastępuje rzeźbę "Przechodzący przez rzekę" (jedną ze współcześnie wykonanych atrakcji miasta).

Na pochwałę zasługują wszyscy artyści odpowiedzialni za stronę graficzną albumu. Rysunki przykuwają uwagę, a poszczególne opowieści czyta się jednym haustem. Do tego należy dodać, iż na ostatniej stronie znajdziemy dokładną mapę centrum Bydgoszczy z wszystkimi wyróżnionymi w zbiorze atrakcjami.

Recenzowany, ledwo dwudziestostronicowy album spełnia swe zadanie. Po przeczytaniu wszystkich sprawnie zrealizowanych opowieści oraz treściwych notek histograficznych, każdy miłośnik podróży po Polsce zapragnie (możliwie jak najszybciej) wsiąść do samochodu, bądź pociągu i udać się z kilkudniową wizytą do tegoż urokliwego miasta. Przyznaję otwarcie, w wakacje pakuję walizkę i jadę do Bydgoszczy, aby przemierzyć fascynujący szlak miejskich pamiątek poprzednich epok, dumnie trzymając w dłoni Komiksowy przewodnik po Bydgoszczy, stanowiący niepowtarzalną mapę okolicy. Do czego i Was, drodzy czytelnicy, szczerze zachęcam!

Ocena: 7,5/10

Komiksowy Przewodnik - Po Bydgoszczy

Scenariusz: Łukasz Chmielewski, Maciej Jasiński
Rysunek: Łukasz Ciaciuch, Szymon Kaźmierczak, Bartłomiej Kuczyński, Jacek Michalski, Krzysztof Trystuła, Janusz Wyrzykowski
Wydawnictwo: Urząd Miasta Bydgoszcz
Rok wydania polskiego: 10/2012
Liczba stron: 20
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I


blog comments powered by Disqus