Przyszedł komiks do biznesa - recenzja pierwszej antologii "Komiksów o tematyce ekonomicznej"

Autor: Tomasz Nowak
17 grudnia 2014

Nie od dziś wiadomo, że komiksowi w Polsce z wielkim interesem jakoś nie po drodze. Ale… znalazł się sposób, by sfery te zbliżyć. Jest nim antologia zawierająca pokłosie konkursu na komiksy o tematyce ekonomicznej zorganizowanego przez Fundację FOR. Swoisty barometr gospodarczych nastrojów. Przynajmniej wśród komiksiarzy.

Antologię nr 1 – bo FOR twardo zapowiada kolejne konkursy i wydawnictwa – tworzą prace nadesłane na edycję z 2008 roku. Podejmowały one siedem zadanych tematów: inflacja, oszczędzanie/inwestowanie, podatki, wcześniejsze emerytury, prywatyzacja, płatna/bezpłatna służba zdrowia, płatne/bezpłatne studia wyższe. I już na wstępie łatwo zauważyć preferencje twórców, którym zdecydowanie najmniej podeszły kwestie edukacji, służby zdrowia oraz prywatyzacji.

Największym uznaniem nobliwego jury cieszyły się prace dotyczące inflacji (pięć historii). To tutaj przyznano Marcinowi i Przemysławowi Surmom Grand Prix całego konkursu. Spadek wartości pieniądza stanowi temat niezwykle wdzięczny. Raz ukazywany w postaci smoków czy też potworów, panoszących się po starych grodach i zupełnie współczesnych miastach, okazał się również zagadnieniem roztrząsanym przy głębszym na ławeczce albo przedmiotem społecznych protestów czy też problemem wynikłym z nieostrożnych marzeń.

Najliczniej z kolei reprezentowane są w antologii shorty na temat oszczędzania (dziewięć historii). Dominują wśród nich edukacyjne pogadanki i przypowieści humorystyczne. Dla odmiany, temat podatków (pięć historii) potraktowany został nader niekonwencjonalnie, gdy chodzi o formę. Zapewne w obawie przed sztampą. Najmocniejszy przekaz przyniosła tu w opinii jury prosta i wymowna praca Bogumiła Łacha (III nagroda).

Sztampy nie ustrzegli się natomiast autorzy podejmujący temat emerytur (pięć historii). Jak jeden mąż przestrzegają przed odchodzeniem na nie zbyt wcześnie. No może nie wszyscy ulegli przy tym jednak schematom, bo wyłamuje się z niego Rodzina Toti na emeryturze Sorn Gara (II nagroda).

Patrząc na ostatnie historyjki w antologii, trudno zakładać, że trzy zgłoszenia dotyczące ostatnich trzech tematów okazały się jakoś szczególnie słabsze. Zatem wniosek, jaki płynie z ich nikłej reprezentacji jest jeden – było ich mało. Cóż, widać tak postawione kwestie okazały się zbyt śliskie w naszym wciąż tak mentalnie zesocjalizowanym społeczeństwie.

Generalnie, zebrane tu dwadzieścia dwa shorty prezentują poziom bardzo zróżnicowany. Aż trudno niekiedy orzec, co zadecydowało o niektórych wyróżnieniach, zwłaszcza indywidualnych, przyznawanych przez poszczególnych jurorów. Zresztą, co tu kryć, werdykty te są naturalnie wypadkową formy, jak i przekazu, który jest tutaj co najmniej równie ważny. Tym ważniejszy, że uświadamia, iż w ekonomi nie istnieje coś takiego jak jedyne słuszne rozwiązanie wszystkich problemów.

Jako, że komiksy te służyć maja edukacji, do książki dołączana jest również zawierająca je płyta CD. Można do nich sięgnąć również na stronie www fundacji FOR.

Komiksy o tematyce ekonomicznej - 1 - Edycja I - 2009

Scenariusz: Karol Barski, Tomasz Bereźnicki, Adam Gawęda, Łukasz Jagielski, Paweł Janus, Maciej Jasiński, Piotr Kotecki, Jakub Kraciuk, Łukasz Lenda, Piotr Machłajewski, Iwona Maruszczyk, Anna Nalewajko, Michał Ogiński, Andrzej Olszewski, Tomasz Pastuszka, Michał Pruszczyński, Jacek Przybylski, Gabriela Rusek, Sorn Gara, Przemysław Surma, Bartosz Sztybor, Michał Szwarc, Bartłomiej Walos, Angelika Witkowska, Robert Wyrzykowski, Marta Węglińska, Bogumił Łach
Rysunek: Karol Barski, Agata Baumgart, Tomasz Bereźnicki, Adam Gawęda, Łukasz Jagielski, Andrzej Janicki, Paweł Janus, Piotr Kotecki, Łukasz Lenda, Iwona Maruszczyk, Anna Nalewajko, Michał Ogiński, Andrzej Olszewski, Tomasz Pastuszka, Marcin Podolec, Michał Pruszczyński, Jacek Przybylski, Małgorzata Przybysz, Gabriela Rusek, Sorn Gara, Marcin Surma, Michał Szwarc, Szymon Teluk, Marta Węglińska, Tomasz Zych, Bogumił Łach
Wydawnictwo: Fundacja FOR
Rok wydania polskiego: 4/2009
Liczba stron: 138
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: sklepy specjalistyczne, własna
Wydanie: Iblog comments powered by Disqus