Z ekonomią nie tak latwo - recenzja drugiej antologii "Komiksów o tematyce ekonomicznej"

Autor: Tomasz Nowak
2 czerwca 2015

Sukces, przynajmniej frekwencyjny i edukacyjny oraz żelazna wola kontynuacji Fundacji FOR doprowadziły do wydania drugiej antologii prac pokonkursowych na komiksy o tematyce ekonomicznej. Znalazły się w niej zgłoszenia nadesłane podczas edycji 2010.

Tym razem tematów było mniej, bo cztery: Skąd się bierze dziura budżetowa? - czyli problemy finansów publicznych w Polsce; Korzyści z prowadzenia własnej firmy/Trudności w zakładaniu własnej firmy; Dlaczego warto brać udział w wyborach?; Socjalizm czyli gospodarcza droga donikąd. Nagrodzono i wyróżniono łącznie trzydzieści trzy shorty. Wszystkie znalazły się we wspomnianej antologii podsumowującej akcję. W najwyższym stopniu serca i umysły jury podbiła opowieść o dziurze budżetowej o obliczu w kształcie Polski (Łukasz Bogacz i Roman Gajewski). Do tego stopnia, że otrzymała Grand Prix całej edycji.

I nagrodę w tej samej ”kategorii dziury” (Tomasz Bereźnicki) charakteryzuje zwięzłość formy. Bardzo praktyczny wymiar ma natomiast wyróżniona tu opowiastka Ingi Widlińskiej. O tym, że przy rozpasanym deficycie nie wystarcza nawet opamiętanie plus dobre chęci pouczają na dwa zupełnie różne sposoby Piotr Bigaj i Szymon Teluk.

Zdania autorów w części o możliwościach zakładania firm w Polsce łatwo się domyśleć. Szczególnie czytelne są tu, wyróżnione produkcje dwóch duetów: Tomasz Zych i Bartosz Sztybor oraz Bartłomiej Kuczyński i Robert Wyrzykowski. Przy okazji pojawia się niezawoalowana pochwała cwaniactwa (Karol Kalinowski i Radosław Bolałek), ale również etos wytrwałości za wszelką cenę (prace Emilii Jaroszewskiej i Magdaleny Grudowskiej). Wiara w ostateczny sukces (Maciej Zagańczyk), jak widać, nie jest dobrem powszednim. No, chyba że podszyta pewną ironią (Sebastian Szymczak).

Najbardziej rozczarowuje rozdział poświęcony wyborom, choć tutaj właśnie przyznano drugą nagrodę główną (Maciej Trzepałka). Uhonorowany nią Franek Kraciasty to przykład bolesnej sztampy. Cała ta część przypomina zresztą agitkę rodem z głębokiego PRLu. Owszem, niekiedy ciekawie, zwięźle pomyślaną (Marek Regner) czy solidną formalnie (Tomasz Kleszcz), ale w sumie jednotorową. Nikt z autorów nie wniknął w głąb problemów z wyborami w Polsce (i nie tylko). Nie zakwestionował niekonstytucyjności wyborów do zgromadzenia narodowego, nie poważył się na polemikę z paranoidalną sytuacją, w której pójście do urn nie pozwala na sprzeciw wobec istniejących zaśniedziałych struktur, stanowiąc jedynie ich legitymizację. Paradoksalnie najbliżej wszechstronnego potraktowania tematu byli w swej statycznej „epopei blokowej” Artur i Konrad Ganczarek.

Podobnie schematycznie jawi się ujęcie tematu socjalizmu. Z tą jednak różnicą, że w życie wchodzi obecnie drugie już pokolenie, dla którego system ten, obecnie w postaci pełzającej, to niby abstrakcja. Widać to wyraźnie – praktycznie wszystkie tu historie niosą w sobie element fantastyki bądź fantasmagorii – tym większy, im młodsi są ich autorzy.

To w tej kategorii przyznano III nagrodę główną (Michał Drabik). Jednak uwagę zwraca też i ciekawy formalnie pomysł Jakuba Mathii i Macieja Jasińskiego (jedna z dwóch I nagród w kategorii) oraz „kompaktowe” ujęcie kwestii przez Piotra Getlera (wyróżnienie).

Zawężenie liczby tematów wyszło konkursowi zdecydowanie na dobre. Zwiększyło konkurencję i podbiło jakość pomysłów zgłaszanych do poszczególnych kategorii. A przynajmniej do większości z nich.

Z drugiej strony widać, że o wielu sprawach związanych z szeroko pojęta ekonomią myślimy w sposób porażająco utarty, a refleksja nad nieudanymi rozwiązaniami gospodarczymi sprowadza się najczęściej do ”walenia w czambuł” wszystkiego, co nieznane i niezrozumiałe. Tak profilaktycznie.

Pytanie teraz czy nauczyciele korzystający z tych komiksów jako materiałów naukowych schematy te będą powielać, czy też posłużą się nimi jako punktem wyjścia do głębszego zastanowienia nad meandrami współczesnej ekonomii? Bo myślenie to dobro w dzisiejszej edukacji najbardziej deficytowe.

Komiksy o tematyce ekonomicznej - 2 - Edycja II - 2010

Wydawnictwo: Fundacja FOR
Rok wydania polskiego: 7/2010
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: sklepy specjalistyczne, własna
Wydanie: Iblog comments powered by Disqus