Pieniądz - temat niełatwy - recenzja antologii komiksów o tematyce ekonomicznej (III edycja)

Autor: Tomasz Nowak
14 kwietnia 2013

O ekonomi mówić w sposób przystępny nie jest łatwo, zwłaszcza, kiedy trzeba to uczynić w formie niejako uproszczonej, traktując ze szczególną atencją jeden, wybrany jej wycinek. Tym bardziej chwalebną jest skłaniająca po temu inicjatywa Fundacji Obywatelskiego Rozwoju, w ramach której obywają się kolejne konkursy na komiks i animacje o tematyce ekonomicznej. Ich owocem są kolejne antologie prac najlepszych i najciekawszych. Oto pokłosie edycji trzeciej.

W konkursie nagrodzono dwadzieścia dziewięć komiksów i siedem animacji. Wszystkie wyróżnione i nagrodzone komiksy zamieszczono w drukowanej antologii, natomiast animacje, scenariusze do lekcji na poruszane tematy i jeszcze raz komiksy, tyle że w postaci elektronicznej pomieszczono na załączonej do książki płycie.

Na konkursowy warsztat wzięto tym razem cztery tematy: z budżetu, czyli z naszych podatków - o absurdalnych wydatkach; czy dobrze jest być w Unii Europejskiej?; od czego zależy nasza emerytura?; dobre prawo - lepszy rozwój. I jakoś nie dziwi fakt, że najwięcej, najbardziej interesujących prac ujawniło się w kategorii pierwszej (dwanaście). Obraz marnotrawienia pieniędzy podatnika i towarzyszących nam na co dzień absurdów z tym związanych (któż nie zna osobiście takiej "panie Jadzi"?), jawi się nader jaskrawym. Podczas lektury pozostaje tylko westchnąć: samo życie...

Nie znaczy to, że pozostałe kategorie prezentują się jakościowo gorzej. Zacnego grona jurorów nie przekonały niepewne cokolwiek głosy na temat dobrodziejstw UE. Przyznano tu tylko cztery wyróżnienia i żadnych nagród. Widać wyraźnie, że po wielu latach oficjalnej propagandy sukcesu, nie udaje się ostatecznie uciec przed trudnymi pytaniami, które drążą podskórnie Polaków niczym woda kamień.

Wiarę w przyszłość emerytalną, jak i cały system, w który coraz chętniej węża zapuszcza nam minister z wiecznie pustym portfelem, spokojnie można uznać już wprost za złamaną. Ucieleśnieniem tego są nagrodzone, kombinujące ostro kotki z historyjki Kot Andrzej. Wniosek nasuwa się jeden - zabezpiecz się sam, bo system cię wykończy. Zaledwie jeden z sześciu nagrodzonych komiksów próbuje potraktować ten temat z humorem... takim przez łzy trochę...

Na koniec znów z grubej rury - absurdy związane z prawem. O, tak! W kraju, w którym pracę sejmu ocenia się ilością wyprodukowanych regulacji a nie ich jakością i sensem, to znowu pole do popisu. Z destrukcyjną działalnością mało przyjaznych obywatelowi urzędników każdego szczebla - od pani w okienku po ministrów, każdy z nas styka się wielokrotnie. Jak jednak pokazują autorzy komiksów, wszystko ma swoje konsekwencje, nie tylko te jasno podane w tych krótkich historyjkach, ale również poza nimi - w dłuższej perspektywie. O niej zwykle stanowiący i egzekwujący prawo nie potrafią bądź nie chcą myśleć.

A jednak nadzieja umiera ostatnia. Zawsze jest jeszcze przecież wiara w kogoś, kto zrobi różnicę i wreszcie porządek, takich jak kapitan Dobre Prawo (I miejsce w całym konkursie). I kto powiedział, że w naszym kraju nie potrzeba superbohaterów?!

Antologia, jak to antologia - zbiór prac bardzo różnych formalnie, na różnych poziomach, bardziej subtelnych, aluzyjnych i kompletnie łopatologicznych. Narysowanych z pomysłem i wprawą, kiedy indziej karykaturalnie, to znów z wyraźnymi brakami warsztatu. Co jednak najważniejsze, ten liczący blisko trzydzieści w większości bardzo kolorowych, wysoce dydaktycznych historyjek album, tworzy razem szary, posępny obraz naszej rzeczywistości. Bije z nich nie pozytywne, konstruktywne wyzwanie, ale konieczność podjęcia dla przetrwania "bohaterskiej walki z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju". Jaki to ustrój miał na myśli mówiący te słowa Stefan Kisielewski? Z pewnością nie ten jakoby żarłoczny, którym tak chętnie straszą nas zewsząd, tylko pogłębiając i tak potężną już terminologiczną schizofrenię.

Komiksy o tematyce ekonomicznej - 3 - Edycja III - 2011

Wydawnictwo: Fundacja FOR
Rok wydania polskiego: 10/2011
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: Iblog comments powered by Disqus