Precz z kosztownym socjalem! - recenzja piątej antologii z cyklu "Komiksy o tematyce ekonomicznej"

Autor: Tomasz Nowak
18 września 2015

Podsumowanie V edycji konkursu FOR na komiks ekonomiczny potwierdza, że ”historyjki obrazkowe” to medium pojemne i elastyczne. Ponadto mimo pokusy stosowania komputerowych szablonów, forma zgłaszanych prac jest nadal bardzo zróżnicowana. Co nie zawsze można powiedzieć o treści.

W zbiorze znalazło się siedemnaście shortów podzielonych na cztery kategorie tematyczne. Najbardziej ”utytułowaną” z nich okazała się: Przywileje dla wybranych, koszty dla nabranych. Do niej należy zwycięzca całego konkursu oraz zdobywać kilku nagród indywidualnych przyznawanych przez członków jury. Został nim komiks pod tym samym tytułem autorstwa Jacka Świdzińskiego. Uświadamia on czytelnikowi konsekwencje i skalę istniejących wciąż, niczym nie uzasadnionych przywilejów branżowych.

Na miejsce drugie w konkursie załapało się Z kamerą wśród... (Grochola/Chojnacki) należące do kategorii Nieefektywność sektora publicznego. Na trzecie natomiast Królewna śnieżka i siedmiu opiekuńczych krasnoludków (Komosa, Luziński/Karski) z kategorii Czy państwo opiekuńcze wypiera dobroczynność? Nagrodę publiczności otrzymała ”wdzięczna” Pani Halinka i sektor publiczny (Raźniewscy), także ze wspomnianej Nieefektywności...

Antologia V edycji wykazuje, że przy sporej różnorodności autorzy stawiają przede wszystkim na prostotę formy i jasność przekazu. Niekiedy decydują się na sztafaż historyczny (Ostrowski), znacznie częściej jednak na fantazję (Janusz/NiewiadomskiBąk; Bylica; Trzepałka). Prawie tak samo często jak na dosłowne odwzorowanie bieżącej rzeczywistości. Nawet, gdy przybiera ono formę groteski (Lachowicz/Kuczma; Raźniewscy) czy też bywa zabarwione dwuznaczną puentą (Zawiślak). Eksperymenty (Kulik/Rzytka; Mazurkiewicz, Drabik) zdarzają się coraz rzadziej.

Poziom prac na przestrzeni lat bardzo się wyrównał, co służy dobrze podstawowej, edukacyjnej idei konkursu i antologii. Jako formuła zawodzi jednak skomasowanie w jednej edycji czterech tematów mających wytknąć słabość państwa socjalnego. Można było się spodziewać, że reakcja uczestników na takie ich sformułowanie będzie zbliżona. W efekcie kosztem treści wzrasta rola formy, a przecież obie powinny tu pełnić równorzędną rolę.

Może warto by wprowadzić w kolejnych edycjach ton bardziej polemiczny i zamiast ukazywać Nieefektywność sektora publicznego, której każdy codziennie doświadcza na własnej skórze, pobudzić wyobraźnie? Zachęcić do dyskusji, stawiając tę kwestię na przykład tak: co zrobić w sprawie nieefektywności tegoż sektora? Wynikający z takiego ujęcia kwestii niejaki przymus głębszej refleksji objąłby wówczas tak czytelników, jak i samych autorów-uczestników konkursu. I już sam w sobie stanowiłby edukacyjny krok naprzód.

Komiksy o tematyce ekonomicznej - 5 - Edycja V - 2013

Wydawnictwo: Fundacja FOR
Rok wydania polskiego: 2/2014
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I



blog comments powered by Disqus