"Komiksy ekonomiczne. Edycja VII" - recenzja antologii

Autor: Tomasz Nowak
8 czerwca 2017

Ekonomia niełatwa

Kolejne edycje konkursu na komiks ekonomiczny cieszą się sporą popularnością. Tworzący ich tematy FOR, stara się nie popaść w sztampę i podnosi nieustannie poprzeczkę. W efekcie niektóre kategorie VII zostały obsadzone znacznie słabiej od innych. I widać to w podsumowującej projekt antologii. A to nie jedyny problem.

Pouczający tytuł Kupuj z głową skrywa komiksy dotyczące świadomości konsumenckiej. Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się zdobywca 1 nagrody (Diabełek Macieja Trzepałki). Humorystyczna paralela ogólnie znanego przysłowia wypada zupełnie znośnie na tle pozostałych, nieznośnie dydaktycznych (Marchewkowe pole, Romek i Lucynka, Jabłka) lub zwyczajnie niedopowiedzianych produkcji (Z zupełnie innej bajki). Uśmiech wzbudza jeszcze jednostronicowy czarny żart (Cip, cip) – jak najbardziej ku przestrodze!

Drugim poruszanym w konkursie obszarem było wydatkowanie funduszy unijnych. Przy czym wydźwięk prac determinowało już samo sformułowanie tematu (Jak dają to bierz…). Stąd też króluje tu wisielczy humor i czarna groteska. Najbardziej uwagę przykuwa „alternatywna” wersja przypowieści Noe (Jan Skarzyński, Jakub Dębski. Wpisana w ten sam nurt, co reszta, tworzy przynajmniej jakąś dłuższą narrację.

Refleksja na temat kadencyjności urzędowania polityków czy w ogóle władz przywodzi także wnioski na tyle jednoznaczne, że trudno o świeżość spojrzenia. Zauważyło to także jury i nie przyznało tu żadnej nagrody, a jedynie wyróżnienia. Duet Grzegorz Janusz i Tomasz Niewiadomski poszedł nawet dalej angażując w dylemat samego Pana Boga (Ostatnia kadencja). Interesująco swoją Scenę polityczną narysował Piotr Kotecki, jednak scenariuszowi zabrakło „pary”.

Również żadna z historii w ostatniej kategorii, podatkowej, nie trafiła do grona nagrodzonych. Już samo sformułowanie Raj a piekło podatkowe sugeruje wręcz alegorie biblijne. Niemniej w gronie wyróżnionych taka alegoria znalazła się tylko jedna (dość mroczny w klimacie Opodatkowany owoc). Z pozostałych wyłaniają się poglądy jednoznaczne. Generalnie urzędy skarbowe to zapory nie do przebycia (Urząd skarbowy) bądź mafijne, wręcz bandyckie, a na pewno szkodliwe organizacje, bezwzględnie ścigające haracz z najbardziej operatywnych (Należności podatkowe nigdy nie śpią, Biznes opuszcza Polskę oraz najbarwniejsze w tym dziale Bułeczki z budyniem).

Całości opracowania, gromadzącego nagrodzone i wyróżnione prace VII edycji konkursu, dopełnia tradycyjnie płyta z konspektami lekcyjnymi oraz wersjami elektronicznymi komiksów.

Widać wyraźnie, że konkurs FOR ma problem. Nazywa się on: tendencyjność. Tendencyjne są poruszane kwestie, a przynajmniej opisujące je tematy. Szkoda, bo zamiast rzeczywiście szeroko edukować, utrwalają raczej dość przykrą diagnozę bieżącej rzeczywistości gospodarczej naszego kraju. Kraju, w którym próba zaszczepienia systemu kapitalistycznego, wymagającego wysokiego poziomu etyki, wciąż kuleje.

Po dekadach świadomej i zorganizowanej dewastacji społeczeństwa, miedzy innymi gdy chodzi o sferę etyki właśnie, znaleźliśmy się niestety na pustyni. Niedobrze więc, że próbujemy flancować na niej od razu wielkie idee, które, jak widać, i tak pożerane zostają szybko przez chwasty codzienności. I takie też są te konkursowe historie zachwaszczone zgryzotą, którą próbują przykrywać śmiechem.

Obok dość monotonnego wydźwięku, średnio jest też w warstwie ilustracji. Niektóre prace wyróżniają się pomysłem graficznym i starannością wykonania, inne wpisują we współczesny trend antyestetyki, który dodatkowo wykoślawiony zdaje się hołdować zasadzie im gorzej, tym lepiej. Tak więc rysunkowo momentami bywa bardzo słabo.

Generalnie, szczytna idea FORu, aby edukować społeczeństwo w zakresie ekonomii już od najmłodszych lat jest słuszna. Trzeba jednak zastanowić się jakie będzie to społeczeństwo, wyuczone na przykładach ciągłej niemocy, przekrętów, urzędniczej wszechwładzy? Czas chyba zmienić kierunki myslenia.

Komiksy o tematyce ekonomicznej - 7 - Edycja VII - 2015

Wydawnictwo: Fundacja FOR
Rok wydania polskiego: 2/2016
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 0 złblog comments powered by Disqus