Amerykański sen - recenzja komiksu "Życie i czasy Sknerusa McKwacza" tom 1 i 2

Autor: Mirosław Skrzydło
1 lutego 2012

Philip Wylie, niezbyt znany w naszym kraju, amerykański pisarz pulpowych książek z gatunku science-fiction, słusznie napisał, iż "Sukces to drabina, po której nie sposób wspiąć się z rękami w kieszeniach". Warto odnieść te słowa przy recenzji dwóch tomów Życia i czasów Sknerusa McKwacza, którymi uraczył nas Egmont Polska. To przejmujący obraz człowieka (tfu! kaczki), która skrupulatnie dąży do zdobycia wymarzonej fortuny. Poznajcie trudne początki jednej z ikon komiksu, stworzonej przez Carla Barksa.

Carl Barks to legenda pośród twórców komiksowych, który przez całe swe artystyczne życie związany był ze stajnią Disneya. Ten amerykański grafik i scenarzysta, w ciągu swej spektakularnej kariery, wykreował całe gro kaczych postaci, znacznie wzbogacając uniwersum Kaczora Donalda. Jest "ojcem", m.in.: Sknerusa McKwacza, wynalazcy Diodaka, czy szwarccharakterów Braci Be oraz Magiki De Czar. Stworzył ponadto: kacze miasto Kaczogród, skarbiec McKwacza oraz Młodych Skautów. Do sztampowych, humorystycznych opowiastek o Donaldzie i spółce, Barks dorzucił odpowiednią dawkę romansu, obyczaju, a nawet dramatu. Nie bez przyczyny sam Will Eisner, nazwał go "Andersenem komiksów". Z duńskim baśniopisarzem, disnejowskiego wizjonera wiązało doskonałe dawkowanie napięcia, profesjonalne przedstawianie psychik bohaterów, wystawianie ich na sytuacje znacznie przekraczające ich możliwości, a przede wszystkim tworzenie historii z głębszym morałem, odczytywanym przez starszych czytelników.

Don Rosa od najmłodszych lat był wielkim pasjonatem opowieści Barksa, a zwłaszcza postaci sknerowatego, arcybogatego wujka Donalda. Interesowała go historia Sknerusa, jego pełna wyrzeczeń i mordęg droga ku upragnionemu bogactwu oraz trudne relacje z najbliższymi. Przede wszystkim przemiana biednego, pomagającego rodzinie i pracowitego Szkota w dusigrosza, egocentryka i samotnika. Dało to swój upust w epokowym albumie Życie i czasy Sknerusa McKwacza, za który w 1995 roku Don Rosa, zasłużenie otrzymał prestiżową nagrodę Eisnera.

Pierwszy tom Życia... to zawarta na ponad dwustu stronicach i zamknięta w dwunastu rozdziałach encyklopedia dokonań McKwacza. Sknerusa poznajemy jako ledwie dziesięcioletniego oseska, mieszkającego z rodzicami i dwoma młodszymi siostrami w rozpadającym się domostwie w Glasgow. Jego pogrążony w ubóstwie rodziciel, zaprowadza syna pod opuszczony zamek - symbol dawnej świetności rodu McKwaczów. Opowiada mu przy tym przejmującą historię przodków, którzy w zamierzchłych czasach, odnosili spore sukcesy. Na dziesiąte urodziny natomiast daje synowi, ręcznie zrobiony zestaw do czyszczenia butów. Małoletni Sknerus zostaje pucybutem, dzięki czemu zarabia swe pierwsze pieniądze (począwszy od szczęśliwej, amerykańskiej dziesięciocentówki). Uznając to za znak, tytułowy bohater cyklu Dona Rosy, opuszcza Szkocję i udaje się w podróż morską wprost do Stanów Zjednoczonych.

Kolejne rozdziały opowiadają o niestrudzonych wędrówkach Sknerusa i powolnym zdobywaniu fortuny. Pojawiają się w nich ważne postaci stworzone przez Carla Barksa. We Władcach Missisipi są to Bracia Be na początku swej przestępczej kariery. Przemierzając afrykańskie dzicze, dzielny kaczor natrafia na podstępnego Granita Forsanta (Postrach Transwalu), a poszukując złota w Klondike spotyka na swej drodze Złotkę O'Gilt jego jedyną, prawdziwą miłość (Król Kondike). Ważną rolę w świecie kaczek odgrywa część dziesiąta (Najeźdźca z Kaczogrodu), w której nawiązuje się romans między wybuchowym Kwaczymonem, a młodszą z sióstr McKwacz, Hortensją (późniejsi rodzice Kaczora Donalda). Ostatnie dwa rozdziały to wstrząsające studium zepsucia najbogatszego kaczora Świata, który z pogardą traktuje innych obywateli Kaczogrodu. Ofiarami furii multimiliardera zostają także jego najbliżsi. Dopiero przybycie po latach Donalda z trójką siostrzeńców i kolejny atak Braci Be, sprawiają że Sknerus odzyskuje dawny wigor i sens życia. Donald, obserwując pływającego w swej fortunie wuja, zadaje jakże ważne pytanie: "Po co mu pieniądze, skoro ich nie wydaje?".

Drugi tom, dopowiada wątki rozpoczęte w poprzednim albumie. Wydarzenia nie są ułożone chronologicznie, a większość historii stetryczały McKwacz opowiada swoim frywolnym siostrzeńcom. W otwierającej noweli Pierwsza dziesięciocentówka, Magika De Czar próbuje wykraść mityczną monetę Sknerusa, przenosząc się do dnia, gdy udało mu się ją zdobyć. W Ostatniej podróży do Dawson, bogacz po dziesięcioleciach wędrówek powraca do miejsca, gdzie zakochał się w Złotce. Tam też ponownie spotyka miłość swego życia.

Wisienką na torcie jest zamykająca drugi tom nowela Wujek Sknerus - Czy to jawa, czy sen?. Bracia Be, dzięki wykradzionej maszynie dostają się do snów McKwacza, w celu wydobycia z nich szyfru do jego skarbca. Kaczor Donald rusza mu z pomocą. Czy nie brzmi to, niczym fabuła niezwykle widowiskowego filmu wyświetlanego w kinach w A.D. 2010 (chodzi rzecz jasna o Incepcję Christophera Nolana)? Na tym przykładzie widać, jakie fabularne perełki napisał uzdolniony Don Rosa.

Życie i czasy Sknerusa McKwacza to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika opowieści obrazkowych z drugim dnem. To historie stworzone przez "kaczego maniaka", który z artystycznym zacięciem oddał zasłużony hołd legendarnemu Carlowi Barksowi. Disnejowskie arcydzieło, jednocześnie rozbawiające do łez i wzruszające. Nowele o edukacyjnym charakterze, polecane dla młodszych czytelników. Jeden z najlepszych dowodów "Amerykańskiego snu". Maksymalna ocena, nie powinna nikogo dziwić.

Ocena: 10/10

Komiksy z Kaczogrodu - 6 - Życie i czasy Sknerusa McKwacza, tom 2

Scenariusz: Don Rosa
Rysunek: Don Rosa
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 12/2010
Wydawca oryginalny: Disney Studio
Liczba stron: 210
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-4639-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,99 zł


blog comments powered by Disqus