Powrót gliniarza - recenzja komiksu "Komisarz Żbik: Kim jest "Biała Mewa"?"

Autor: Jerzy Łanuszewski
29 listopada 2006

Po dwudziestu-kilku latach na polską scenę komiksową powrócił, niezwykle znany i lubiany w czasach PRL-u, kapitan Żbik. Czy to ten sam nieskazitelny, odprasowany w kant milicjant, przykład dla młodzieży socjalistycznej? Nie! Mimo, że scenarzysta serii się nie zmienił - jest nim ten sam, co za komuny, Władysław Krupka - Żbika udało się odświeżyć. Dokonano prostego zabiegu fabularnego - głównym bohaterem komiksu nie jest osiemdziesięcioletni Jan Żbik, lecz jego wnuk: Michał. Całe szczęście, młody Żbik nie paraduje w mundurze policyjnym. Odmłodzenie policjanta wymagało znalezienia rysownika młodego pokolenia. W tym punkcie wydawnictwo Mandragora trafiło w dziesiątkę. Według mnie nikt nie sprostałby temu zadaniu lepiej niż Michał "Śledziu" Śledziński. Jego grafiki są niezwykle ekspresyjne i dynamiczne, idealnie pasujące do nowoczesnego komiksu sensacyjnego, jakim nowy Żbik stara się być.

I nawet nieźle mu się to udaje. Może scenariusz nie powala (ale Krupka ma osiemdziesiąt lat, więc chyba można mu to wybaczyć), może dialogi są dosyć drewniane (patrz wyżej), ale czyta się naprawdę przyjemnie. A przecież o to chodzi w tego typu produkcjach - o czystą rozrywkę. W tej kategorii nowy Żbik sprawdza się całkiem nieźle. Lepiej nawet od peerelowskiego pierwowzoru, bo w przeciwieństwie do niego, nie wpaja żadnej ideologii.

Może Kim jest Biała Mewa nie jest komiksem wybitnym, ale na tle innych zeszytówek Mandragory prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Szkoda tylko, że kolejne odcinki będą ukazywać się co dwa miesiące. To zdecydowanie za wolno jak na komiks sensacyjny.

Komisarz Żbik - 1 - Kim jest "Biała Mewa"?

Scenariusz: Władysław Krupka
Rysunek: Michał Śledziński
Wydawnictwo: Mandragora
Rok wydania polskiego: 11/2006
Liczba stron: 24
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: kioski, saloniki
ISBN: 83-60352-59-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 5 zł
Materiały powiązane:

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus