"Istnieje teoria, że życie to wielki wirujący śmietnik" – recenzja komiksu "Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski"

Autor: Oliwia Ziębińska
Korekta: Jerzy Łanuszewski
6 grudnia 2015

Pozycja Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski, wydana przez Ha!Art, to zbiór prac wrocławsiego artysty związanego z grupą LuXus, a także kuratora i wykładowcy Pawła Jarodzkiego. Większość z tego, co dostajemy w zbiorze nie była nigdy publikowana, a jedynie pokazywana na wystawach. Stąd też rozmiar tej pozycji jest bardzo obszerny i nie radzę z nim podróżować, bo nie dość, że waży sporo, to jeszcze zmusza czytelnika do ciągłego obracania z poziomu w pion i z powrotem. Artysta najwyraźniej lubi pastwić się nad odbiorcą. Ale nie tylko nad nim, bo Kompletna historia... to jednocześnie "kompletnie" bezlitosny pamiętnik, komiks, opowiadanie graficzne oraz subiektywny ilustrowany komentarz polityczny o Polsce od czasów PRL-u do dziś.

Jarodzki otwiera wizją historii sztuki od wielkiego wybuchu do 1956 kiedy to "pozwolono malować co się chce...mniej więcej". Potem obiera kierunek na narodowego superbohatera w przebraniu bez peleryny – Hansa Klossa. Dalej mamy jednostronicowe plakaty/komentarze, które bez kontekstu galeryjnego chyba najmniej się sprawdzają. Właściwie do końca albumu autor krytykuje i wyśmiewa innych artystów, politykę, Myszkę Miki, media, społeczeństwo i tak dalej. Na szczęście z Historii nie wieje nienawiścią czy nudnym narzekactwem. Jarodzki umiejętnie i groteskowo opisuje to co go otacza – "najprościej by było zwalić całą winę na UFO i siedzące w nich wredne zielone ludziki". Ostra krytyka wojny przejawia się w proponowanych Muzeum Powstania strojach dla bobasów: grzechotka-granat, czepeczka-hełm z opaską, sąsiadujący na stronie żołnierz mówi: "Czy jak ich rozstrzelam, mogę już iść na obiad?". Ironia jest bronią myślących – "Skoro wiesz wszystko to dlaczego nic nie robisz?" – pyta pod koniec Jarodzki.

Graficznie dostajemy miszmasz stylów. Od komiksu, przez grafikę (świetny plakat lekarza, trzymającego w rękach kontynenty),  opowiadania graficzne, po plakaty i pojedyncze rysunki. Wszystko utrzymałe w niedbałej, punkowej estetyce momentami przypominającej stare plakaty obwieszczające koncerty undergroundowych kapel. Inne, bardziej stonowane, często opatrzone komentarzem, a’la wycinek z pamiętnika: "W lipcu 2001 postanowiłem, korzystając z pięknej pogody, udać się na wakacje" i tu następuje opowieść, w której urzekł mnie fragment – "fakt, że bogaci chcą się spotkać i pogadać nie powinien usprawiedliwiać rzucania w nich jakimiś przedmiotami" i na stronie obok hasło: "Stop bombing milioners!"

Na koniec wisienką na torcie jest rozmowa z artystą, który ciekawie opowiada o swoich inspiracjach, komiksie, polskim undergroundzie artystycznym i stosunku do sztuki zaangażowanej.

Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski to świetna pozycja, dla tych którzy lubią komentarz do rzeczywistości w oparach Mrożka i Monthy Pythona.

Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski

Scenariusz: Paweł Jarodzki
Rysunek: Paweł Jarodzki
Wydawnictwo: Korporacja Ha!art
Rok wydania polskiego: 10/2014
Liczba stron: 268
Format: 290x210 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-64057-54-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 59,00 zł


blog comments powered by Disqus