"Kościsko" – recenzja komiksu

Autor: Mirosław Skrzydło
31 października 2016

Miasteczko pełne słowiańskich mitów
 
Karola "KRL-a" Kalinowskiego nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi rodzimej sztuki komiksowej. To jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych twórców ostatniej dekady. Ma na swoim koncie kilka niezwykłych albumów, na czele z wielokrotnie nagradzaną, a nawet wystawioną w formie spektaklu teatralnego, Łaumą. W tej opowieści, pochodzący z Olsztyna bibliotekarz sprawnie wykorzystuje motywy zaczerpnięte ze słowiańskiej mitologii oraz jaćwieskich wierzeń. Po kilkuletniej nieobecności – nie wliczając krótszych form – KRL powraca z fascynującą historią Kościsko, odwołującą się do magicznej estetyki jego najsłynniejszego dzieła.
 

W prologu recenzowanej opowieści poznajemy przebudzającego się po przeszło stu latach potężnego demona, Leszego. Wiekowe bóstwo lasu postanawia powrócić do miejsca, w którym przed światem ludzi ukrywają się jego dawni współbracia. W trakcie mozolnej wędrówki Leszy spotka wyjątkowo irytujące postaci, a także rezolutną dziewczynkę, znaną z wcześniejszego dzieła utalentowanego scenarzysty.

Kościsko to uwięzione w czasie, posępne i senne miasteczko zamieszkałe przez dziwaczne istoty. Przybywa tam entuzjastycznie nastawiony do życia Karol – mężczyzna po przejściach, samotnie wychowujący małoletniego syna, Maksa. Protagonista albumu stosunkowo łatwo znajduje prace na stanowisku bibliotekarza i skromne mieszkanie w domostwie ekscentrycznej staruszki, pani Miry. Karola i Maksa otaczają dziwacznie wyglądające i niecodziennie zachowujące się postaci, skrywające szereg sekretów. Zatrudniający bohatera Kustosz ukrywa twarz za mechaniczną maską, pani Mira przypomina istotę znajdującą się na pograniczu życia i śmierci, a nowa miłość Karola skrupulatnie powstrzymuje swe mroczne oblicze. Z biegiem rozwoju fabuły okazuje się, że również i bibliotekarz o nastroszonych włosach nie chce nikomu ujawnić prawdy o swym nieszczęsnym losie.

Komiks w nowatorski sposób łączy ze sobą ciepłą i wzruszającą historię dla młodszego czytelnika, baśniową rzeczywistość, realizm magiczny, stare wierzenia naszych dalekich przodków, a nawet stylistykę godną najlepszych opowieści z gatunku science fiction. Kościsko nie pozbawione jest elementów komediowych i satyrycznych, acz uwielbiany twórca niejednokrotnie uderza w bardziej poważne tony. Kalinowski doskonale poprowadził postaci pojawiające się w niniejszym komiksie, jasno i dokładnie przedstawił ich główne cechy charakteru i motywacje, choć należy zauważyć, że niektóre spośród nich pojawiają się ledwie epizodycznie, na kilku błyskotliwych kadrach. Mocną stroną komiksu są także soczyste dialogi, zaskakujące twisty fabularne oraz odwołania do wcześniejszych dzieł autora przewrotnego Yoela.

Warstwa graficzna Kościska to prawdziwy majstersztyk. KRL posługuje się cartoonową, przejrzystą kreską. Z wyczuciem zaprezentował magiczne istoty, dziecięcych bohaterów komiksu oraz elementy drugiego planu – spójrzcie tylko na obrazy znajdujące się w pokoju Karola czy wysmakowane plansze, na których dostrzegamy podziemia biblioteki. Pozostanie przy czarno-białej kolorystyce ponownie okazało się strzałem w dziesiątkę, a cieniowanie i kadrowanie są na wysokim poziomie. Wisienką na tym apetycznym torcie jest przykuwająca oko okładka recenzowanego dzieła.

Kościsko należy postrzegać jako powrót w chwale wybitnego artysty. Opowieść aspirująca do zostania najlepszym rodzimym komiksem wydanym w 2016 roku. Miasteczko pełne słowiańskich mitów w pięknej oprawie graficznej. Oczekiwanie na powrót do tego magicznego świata są jak najbardziej uzasadnione.

Ocena: 9/10


 


 

Kościsko

Scenariusz: Karol "KRL" Kalinowski
Rysunek: Karol "KRL" Kalinowski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 10/2016
Liczba stron: 192
Format: 165x165 mm
Oprawa: twarda
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-64858-47-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 44,90 zł


blog comments powered by Disqus