Ważny kawałek historii

Autor: Rafał Pawłowski
2 sierpnia 2007

Po ponad 40 latach od swojego powstania nareszcie trafił do Polski Kot Fritz. Przygotowane na nasz rynek przez Kulturę Gniewu wydanie, wprowadzające nad Wisłę kultowego bohatera kart komiksów Roberta Crumba, to pierwsza oficjalna okazja do zapoznania się z twórczością tego czołowego przedstawiciela amerykańskiego komiksowego undergroundu.

Wydawane i rozpowszechniane poza wielkimi sieciami dystrybucji, które w ówczesnym czasie obowiązywał kodeks moralności komiksowej (tzw. Comics Code Authority), albumy Crumba i jego kolegów w latach 60. powszechnie uważano za niecenzuralne i deprawujące. Nadając swemu kotu  ludzkie ciało, charakter i popędy Crumb doskonale sportretował ówczesnych, wchodzących w dorosłe życie, młodych mieszkańców Ameryki próbujących zrzucić z siebie cały zespół nakazów i zakazów konsekwentnie nakładany na nich przez system zbudowany w latach 40. i 50. W opinii Crumba, czerpiącego garściami z osobistych doświadczeń, świat beat generation sprowadzał się tak naprawdę wyłącznie do ćpania, chlania i wyrywania lasek. Nadając Fritzowi twarz libertyna Crumb stworzył więc dla niego całą gamę obleśnych uśmiechów i min, zaś fabułę okrasił dużą ilością seksu i narkotykowo-pijackich balang. Dziś, w dobie rewolucji jaką sztuka komiksu przeszła od narodzin Kota Fritza, sceny te już nie szokują jak przed laty. Tym bardziej, że, wbrew powszechnej opinii, Fritz należy do "najgrzeczniejszych" bohaterów stworzonych przez Crumba. Dlatego też niniejszy album czytać trzeba jako historyczną ciekawostkę i fragment znaczącego dziedzictwa, na którym wychowały się kolejne pokolenia amerykańskich rysowników mających ambicje funkcjonowania w sferze independent. Bez tej nadbudowy lektura Fritza może być dla niektórych mało znaczącą przeprawą przez zestaw mniej lub bardziej zabawnych historyjek rysowanych popularną dziś kreską.

W wydanym właśnie albumie zawarto wszystkie najważniejsze opowieści o Fritzu, uzupełniając w ten sposób jedną z wielu znaczących luk na naszym komiksowym rynku. Biorąc pod uwagę, iż wielbiciele Crumba w USA mają przyjemność obcować z kilkunastotomową serią The Complete Comics of Robert Crumb, pozostaje uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że redaktorzy z Kultury Gniewu zdecydują się sięgnąć jeszcze po twórczość ojca Kota Fritza. Na razie na wrzesień br. zapowiadają inny klasyk zza Oceanu - Black Hole Charlesa Burnsa. Warto poczekać nań w towarzystwie niesfornego i sprośnego futrzaka.

Kot Fritz

Scenariusz: Robert Crumb
Rysunek: Robert Crumb
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 5/2007
Tytuł oryginalny: Fritz the Cat
Wydawca oryginalny: Fantagraphics Books
Liczba stron: 92
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60915-00-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus