Recenzja komiksu "Koziorożec: Obiekt"

Autor: Jax
29 stycznia 2008

Niesamowite. Po latach czekania ukazała się w Polsce kolejna, po Rorku, legendarna seria Andreasa - Koziorożec. A właściwie ukazał się jej początek (dwa pierwsze tomy). Jak będzie dalej, zobaczymy, bo wydawnictwo Manzoku nie wydaje się firmą, na której można bezkrytycznie polegać. Tak czy inaczej sam fakt wydania pierwszych albumów serii to powód do świętowania.

Zgodnie z oczekiwaniami fabuła ma charakter przygodowo-sensacyjny z dużą domieszką wątków paranormalnych. Zadziwia z jaką łatowścią Andreas mnoży tajemnicze tropy i zagadki, a następnie z równie dużą łatwością i wdziękiem je rozwiązuje. Jednak w tomie pierwszym nie wszystko się wyjaśnia - punktów zaczepienia dla dalszych tomów zostaje pod dostatkiem. Tom jest naprawdę dobry i wciąga, choć poziom suspensu nie dorównuje jednak serii Rork (gdzie przechodziły ciarki po plecach, gdy kończyło się lekturę danej strony). Mimo wszelkich pochwał mam jednak wrażenie, że Andreas dopiero się tu rozkręca, próbuje pewnie się poczuć w serii i jej konwencji i najlepsze albumy cyklu jeszcze przed nami.

Jeśli chodzi o warstwę rysunkową, tom przypomina albumy od trzeciego wzwyż Rorka. Jednak nie ma tutaj powodu do wstydu z powodu nieudolnej wtórności. A wręcz przeciwnie - rysunek w Koziorożcu jest bardziej szczegółowy i jakby bogatszy niż we wspomnianych tomach Rorka. Jednym słowem jest znakomicie, a Andreas kolejny raz prezentuje swój firmowy znak rozpoznawczy: kadrowanie z różnych ujęć i ciekawe perspektywy. Jedyne do czego można by ewentualnie mieć zastrzeżenia to nieprzekonująca mimika postaci. Ale rysunek i tak jest wspaniały.

Z niecierpliwością zabieram się za lekturę drugiego tomu...

Koziorożec - 1 - Obiekt

Scenariusz: Andreas
Rysunek: Andreas
Tłumaczenie: Aleksandra Desmurs
Wydawnictwo: Manzoku
Rok wydania polskiego: 12/2007
Tytuł oryginalny: Capricorne: L'objet
Wydawca oryginalny: Lombard
Rok wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 46
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, sklepy specjalistyczne, własna
ISBN-13: 978-83-922479-4-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 37,91 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus