Kroniki jerozolimskie

okładka
Scenariusz: Guy Delisle
Rysunek: Guy Delisle
Tłumaczenie: Katarzyna Koła

Najnowszy komiks Guya Delisle'a (Pjongjang, Kroniki birmańskie) opowiada o czasie jaki autor spędził z rodziną w Jerozolimie i okolicach Świętego Miasta. Z właściwą sobie spostrzegawczością, poczuciem humoru i dystansem do siebie opisuje on spotkania z Żydami, Palestyńczykami, pracownikami organizacji humanitarnych z całego świata; przechodzenie przez punkty kontrolne pilnowane przez izraelską armię, wycieczki wzdłuż słynnego muru bezpieczeństwa, czy zwiedzaniemiejsc najważniejszych dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Ale w Kronikach jerozolimskich znajdziemy też opis codziennego życia w jednym z najdziwniejszych miejsc na Ziemi. Problemy z przedszkolem dla dzieci, ulicznymi korkami, pracą. Ten pełen niuansów i szczegółów niedostępnych zwykłym turystom zapis półtorarocznego pobytu Delisle'a w Jerozolimie uważa się za najlepszy komiks w karierze twórcy "Pjongjangu". Czego dowodem choćby nagroda za najlepszy album roku przyznana na festiwalu komiksu w Angouleme.

Guy Delisle urodził się w 1966 r. w Quebecu w Kanadzie. Studiował animację w Sheridan College w Toronto, ale najwięcej nauczyła go dziesięcioletnia praktyka. Pracował dla wytwórni zajmujących się filmem animowanym w Kanadzie, Niemczech, Francji, Chinach i Korei Północnej. Doświadczenia z dwóch ostatnich krajów przeniósł na karty powieści graficznych Shenzen (2001) i Pjongjang (2003). Ich sukces na całym świecie sprawił, że obecnie Delisle skupia się tylko na rysowaniu komiksów. Oprócz kolejnych relacji z podróży – Kroniki birmańskie, Kroniki jerozolimskie – wydał także zbiór krótkich humorystycznych opowieści o kobietach i mężczyznach pt. Albert i Alina, trzy albumy z serii Inspecteur Moroni, a także dwa tomy cieszącego się olbrzymią popularnością Vademecum złego ojca, będącego komiksowym dziennikiem z opieki nad dziećmi.
Mieszka z rodziną na południu Francji.

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
3/2014
Tytuł oryginalny: Jerusalem. Chronicles from the Holy City
Wydawca oryginalny: Drawn and Quarterly
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 336
Format: 165x230 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-60915-91-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 74,90 zł


Inne komiksy z serii:blog comments powered by Disqus