Recenzja komiksu "Westerplatte: Załoga śmierci"

Autor: Aleksander Krukowski
31 października 2012

W XXI wieku pewne narracje straciły na atrakcyjności. Wśród nich z pewnością znajdują się narracje historyczne. Ponieważ jednak wciąż istnieją ludzie i grupy, którym na powtarzaniu, utrwalaniu i używaniu historycznych narracji zależy, podtrzymuje się je na rozmaite sposoby. Jednym z takich sposobów jest adaptacja narracji historycznej przez medium podnoszące jej atrakcyjność. Robi się więc zamaszyste kinowe superprodukcje albo heavy metalowe piosenki o żołnierzach walczących w II wojnie światowej. Robi się też komiksy.

Komiks Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego z rysunkami Krzysztofa Wyrzykowskiego Westerplatte. Załoga śmierci to w dużej mierze prekursorska próba oddania narracji historycznej przez powieść graficzną. I jak zwykle w przypadku innowatorów bywa - próba pod wieloma względami kłopotliwa, budząca mieszane reakcje i odczucia.

Westerplatte. Załoga śmierci to dobry dokument, lecz słaby komiks. Mamy do czynienia z opowieścią o obronie Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 roku, ale fabuła zamyka się na scenach z życia broniących żołnierzy. Brak wątków fabularnych, brak osobistych tragedii, brak napięcia. Wszystko przypomina ujęty w okienka i dymki paradokument. Postaci są bardzo podobne, słabo zarysowane, nie posiadają własnych biografii ani - w większości przypadków - charakterów.

Również język tego komiksu jest specyficzny. Nie ma tu mowy o żadnej realistycznej przejrzystości. Autor bez wytchnienia zasypuje czytelnika technicznymi detalami broni, stopniami żołnierzy i ich nazwiskami. Informacje te nie są potrzebne dla zrozumienia kontekstu wydarzeń, lecz ich ilość jest tak duża, że wkradają się nie tylko w narrację, lecz także w wypowiedzi bohaterów. Wynikiem tego język używany przez postaci jest drętwy i nierealistyczny.

Jeśli podejdziemy do Westerplatte... jak do komiksu, dzieła sztuki, spodziewając się przyjemności obcowania z nią, ulegniemy najpewniej rozczarowaniu. Album ten jest z pewnością efektem olbrzymich prac i studiów, za które należy się uznanie, lecz upychanie ich w formę komiksu może spodobać się sympatykom militariów, mniejsze szanse, że spodoba się fanom komiksów.

Kroniki epizodów wojennych - 1 - Westerplatte: Załoga śmierci (wyd. II)

Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 9/2012
Liczba stron: 128 (w tym 100 stron komiksu i 28 stron suplementu historycznego)
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-62449-03-3
Wydanie: II
Cena z okładki: 39,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus