Recenzja komiksu "Westerplatte: Załoga śmierci"

Autor: Jarosław Drożdżewski
25 listopada 2012

Fanów komiksu historycznego z pewnością ucieszył fakt, że w sprzedaży pojawiło się drugie wydanie komiksu Westerplatte - Załoga Śmierci. Oficjalna premiera miała miejsce 1 września na Westerpaltte (relacja), a premiera branżowa odbyła się podczas niedawno zakończonego, łódzkiego MFKiG. Na niezbyt rozwiniętym, polskim rynku(eczku), fakt wznowienia świadczy o danym dziele bardzo pozytywnie. Czy i tak jest w przypadku opisywanego poniżej komiksu?

130 stron, z czego 100 to plansze komiksowe, a reszta to dodatki takie jak m.in. opis uzbrojenia, czy mapy, to materiał, który otrzymują nabywcy komiksu. Mariusz Wójtowicz-Podhorski i Krzysztof Wyrzykowski stanęli na wysokości zadania tworząc dzieło wyjątkowe pod wieloma względami. Historia opowiedziana na planszach komiksu, mówi o czynach bohaterskich żołnierzy, którzy przez kilka dni bronili Westerplatte, przed przeważającymi siłami niemieckiego wroga. Nie boją się oni przy tym "walczyć" z niewygodnymi faktami, dotyczącymi głównie mjr. Sucharskiego, który przez długi czas uchodził za tego, który dowodził i dzięki, któremu obrona trwała tak długo. Autorzy rozprawiają się z tym mitem w sposób wręcz druzgocący.

Ogromną siłą tego komiksu jest przy tym bardzo przystępna forma prowadzenia, która powoduje, że mimo, że wiele faktów jest oczywiście znanych, to czytanie nie nudzi w żaden sposób, a wręcz przeciwnie, przyprawia o dreszczyk, nie pozwalając tym samym przerwać go, aż do ostatniego kadru. Powinien się on spodobać zarówno miłośnikom historii, jak i tym osobom, które lubią po prostu dobre historie z wartką akcją. Aż dziw bierze, że nikt z Ministerstwa Edukacji Narodowej nie pomyślał o wykorzystaniu tak świetnego materiału do nauki uczniów o wydarzeniach z tamtych wrześniowych dni (a może się mylę?).

Całość utrzymana jest w czarno-białej konwencji, która jednym się podoba, innym nie (jako ciekawostka - rynek europejski, a konkretnie francuski odrzucił wydanie komiksu 1940 Katyń właśnie z racji braku kolorów...), ale do mnie zdecydowanie przemawia. Autor rysunków zadbał o wszelkie szczegóły poczynając od zaprezentowanej broni, poprzez widoki, które rozpozna osoba, która była w tych miejscach choćby jeden raz, a kończąc na takich szczegółach, jak pojawiający się na twarzach obrońców zarost w szóstym dniu nieustających walk. Szczegół, który jednak bardzo korzystanie wpływa na odbiór pracy. Westerplatte to komiks paradokumentalny, jak piszą we wstępie sami autorzy, większość dialogów, ale i narracji opiera się na autentycznych relacjach i wspomnieniach uczestników, co jest nie lada gratką dla osób zafascynowanych historią II wojny światowej.

Recenzując Westerplatte, nie sposób nie wspomnieć o dodatkach w nim zamieszczonych, a tych jest ogromna ilość, przy tym bardzo różnorodnych. Bardzo dobrze czyta się przewodnik po miejscach walk. Autorzy nie raz i nie dwa "wylewają żal" (w dobrym znaczeniu tego słowa), do władz polskich, które nie są absolutnie w żaden sposób zainteresowane zadbaniem o to niezwykle ważne dla każdego z Polaków miejsce, dopuszczając do takich paranoi jak umieszczenie na szczycie Pomnika Obrońców Westerplatte, głowy... sowieckiego żołnierza (sic!). Lektura tego przewodnika nie dość, że pozwala poznać wiele nieznanych dotąd faktów, to może pomóc przy tym wzbudzić u odpowiednich osób poczucie obowiązku o dbanie o to historycznie ważne miejsce.

Komiks wydany został na bardzo dobrej jakości papierze, co przy świetnie opowiedzianej i narysowanej historii, a także wartościowym historycznie dodatkom (bardzo interesujące fotografie zarówno współczesne jak i z lat wojny) daje w ostateczności produkt niemalże doskonały. Cena 39,90 zł nie jest ceną wygórowana - komiks jest jej z pewnością wart. Pozostaje mieć nadzieje, że nakład drugiego wydania rozejdzie się również w całości. Wydanie warte jest polecenia zarówno miłośnikom komiksu jak i fascynatom historii, którzy dzięki niemu być może przekonają się do sztuki obrazkowej.

Kroniki epizodów wojennych - 1 - Westerplatte: Załoga śmierci (wyd. II)

Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 9/2012
Liczba stron: 128 (w tym 100 stron komiksu i 28 stron suplementu historycznego)
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-62449-03-3
Wydanie: II
Cena z okładki: 39,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus