Relacja z premiery komiksu o Westerplatte

Autor: Witold Tkaczyk
12 września 2012

1 września na Westerplatte miało swoją oficjalną premierę drugie wydanie albumu komiksowego Westerplatte. Załoga śmierci. Niedługo po oficjalnych uroczystościach rozpoczęła się sprzedaż komiksu na stoisku zorganizowanym przy ruinach dawnych koszar. Sporą atrakcją (poza promocyjną ceną) były - dostępne tylko przez kilka godzin - dedykacje autorów - Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, pomysłodawcy i scenarzysty komiksu oraz Krzysztofa Wyrzykowskiego - rysownika, twórcy okładki - oraz okolicznościowe stemple z dnia premiery. Pierwsza partia egzemplarzy została ręcznie ponumerowana. Przez kilka godzin czytelnicy cierpliwie czekali na wpisy i pieczątki, a ogromne zainteresowanie komiksem sprawiło, że kilkuset odwiedzających tego dnia Westerplatte opuściło to historyczne miejsce z zakupionym albumem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też książkowe opracowania historyczne dotyczące bohaterów obrony Westerplatte, wraz z premierową książka Krzysztofa Zajączkowskiego Wokół tajemnic Westerplatte. Warto zaznaczyć, że na codzień publikacje takie nie są dostępne na terenie Westerplatte.

Scenarzysta Mariusz Wójtowicz-Podhorski (z lewej) i rysownik Krzysztof Wyrzykowski na tle ruin koszar na Westerplatte Krzysztof Wyrzykowski na zdjęciu na samej górze po prawej prezentuje oryginalne plansze z komiksu, a na powyższym składa dedykacje czytelnikom

Od rana autorzy komiksu - scenarzysta Mariusz Wójtowicz-Podhorski i rysownik Krzysztof Wyrzykowski prezentowali swoje dzieło w bezpośredniej transmisji z Westerplatte na antenie TVP 3 Info. Podczas prezentacji albumu dla publiczności o godz. 12.00 o komiksie opowiadali: Witold Tkaczyk, wydawca z Zin Zin Press oraz autorzy Mariusz Wójtowicz-Podhorski i Krzysztof Wyrzykowski, który zaprezentował też kilka oryginalnych plansz publikacji.

Krzysztof Zajączkowski ze swoją najnowsza książką  Wokół tajemnic Westerplatte

Plakat reklamujący II wydanie komiksu Westerplatte. Załoga śmierci  na tle ruin koszar na Westerplatte

Dodatkową atrakcją było wyjątkowe, publiczne zaprezentowanie fragmentu odzyskanej porcelanowej zastawy z Westerplatte z 1939 r. Opowiadał o niej dr Waldemar Tlaga z firmy Alarmtech Polska, który wespół z członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, organizatorem premiery, działają na rzecz odzyskania oryginalnych przedmiotów, sprzętów i uzbrojenia z Westerplatte oraz na rzecz stworzenia Muzeum Westerplatte.

Dr Waltemar Tlaga prezentuje fragment odzyskanej porcelanowej zastawy z Westerplatte z 1939 r. 

Porcelana z serwisu z koszar na Westerplatte

Obecnie muzeum to nie istnieje, ponieważ władze samorzadowe i państwowe budują w innej lokalizacji Muzeum II Wojny Światowej. Szczególne zainteresowanie licznie zgromadzonej publiczności wywołała prezentacja filiżanki, noszącej ślady po bombardowaniu lotniczym Westerplatte z 2 września 1939 r. w postaci wielu ciemnych kropek będących efektem wytworzonej wtedy przez wybuchające bomby bardzo wysokiej temperatury, ponad 1000 stopni Celcjusza.

Bartek Kozok ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte opisuje najnowsze dokonania SRHWST zwiedzającym

Kroniki epizodów wojennych - 1 - Westerplatte: Załoga śmierci (wyd. II)

Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunek: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 9/2012
Liczba stron: 128 (w tym 100 stron komiksu i 28 stron suplementu historycznego)
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-62449-03-3
Wydanie: II
Cena z okładki: 39,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus