Księga Genesis

patronat gildii
okładka
Scenariusz: Robert Crumb
Rysunek: Robert Crumb
1. miejsce
w kategorii
Komiks Zagraniczny

Biblia według obrazoburczego komiksiarza

Ilustrowana w formie czarno-białego komiksu Księga Genesis zawiera wszystkie 50 rozdziałów z niezmienionym tekstem Biblii, przełożonym na język kultury popularnej; w polskim wydaniu opracowana na podstawie cenionego przekładu Izaaka Cylkowa.

Crumb wykazuje ogromną dbałość o szczegóły - realia oddane są drobiazgowo, sugestywnie i wiernie. Sam tekst Biblii Crumb traktuje fabularnie, jako ciekawą historię do opowiedzenia, nie podchodzi do niego jako do tekstu objawionego. Nie jest to więc książka, która pokazuje "drugie dno" Biblii; jest raczej opowieścią dla miłośników komiksów ceniących wyobraźnię ilustratora. Za główny walor tej książki należy uznać ciekawą i nieoczywistą interpretację graficzną postaci i poszczególnych scen.

Komiks Księga Genesis został nominowany do prestiżowej Nagrody Przemysłu Komiksowego im. Eisnera aż w trzech kategoriach i od ponad pół roku nie schodzi z listy bestsellerów "New York Timesa".

Komiks otrzymał wiele pochlebnych recenzji w Stanach Zjednoczonych:

Od stworzenia świata do śmierci Józefa - oto Księga Genesis, ilustrowana jak nigdy przedtem. To niecierpliwie wyczekiwane dzieło na nowo opowiada pierwszą księgę biblijną w głęboki i prawdziwy sposób... W rezultacie powstał niezwykły, przesączony detalami gobelin, najlepsze z dzieł w legendarnej karierze Crumba.

"Graphic Novel Reporter"

Jedna z najambitniejszych artystycznych adaptacji najstarszej, nieustannie opowiadanej historii Wschodu.

Paul Buhle, "The Jewish Daily Forward"

Robert Crumb (ur. 1943) - ceniony w środowisku rysowników komiksowych, nazwany geniuszem komiksu, amerykański rysownik i ilustrator, znany z krytycznego i satyrycznego spojrzenia na amerykańską rzeczywistość. Ojciec undergroundowego komiksu. Autor popularnych komiksów (w Polsce m.in. Kot Fritz), a także ilustracji do książek o Kafce autorstwa Davida Mairowitza czy okładek albumów muzycznych. Współpracował też m.in. z Charlesem Bukowskim czy Harvey Pakerem. Wielokrotnie nagradzany (m.in. Harvey Special Award for Humor, Angouleme Grand Prix), jego rysunki doczekały się też kilku wystaw.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
10/2010
Liczba stron: 244
Format: 210x295 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 978-83-08-04521-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 69,90 zł
Materiały związane z komiksem:


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!


blog comments powered by Disqus