Konfucjonizm od podstaw

Autor: Rafał Pawłowski
5 listopada 2006

Jak informuje Wydawnictwo Akademickie Dialog Księga przemian Zhou Chuncai to komiksowe ujęcie, wchodzącego w skład tzw. "piecioksięgu konfucjańskiego" traktatu filozoficzno-wróżbiarskiego, którego autorstwo przypisuje się Konfucjuszowi. Zhou Chuncai oferuje czytelnikom podstawy chińskiej kosmologii i w przejrzysty sposób odkrywa tajniki obyczaju radzenia się Księgi Przemian, który od wieków jest podstawą życia dla większości mieszkańców Kraju Środka. Niestety podjęta przez wydawcę próba zaliczenia tej publikacji do grona komiksów to zabieg z lekka niefortunny.

Wypada przestrzec przed zbyt pochopnym sięganiem po Księgę przemian czytelników oczekujących fabularyzowanej wersji Traktatu. Produkt, który otrzymujemy to nie opracowanie lecz alternatywna próba prezentacji myśli konfucjańskiej - nadal jednak wymagająca minimum wiedzy filozoficznej i otwarcia na jej poszerzanie. "Komiksowej" Księdze przemian najbliżej do, obecnej od kilku lat na polskim rynku, wydawanej przez Emblemat, popularyzatorskiej serii filozoficznych przewodników Od podstaw, które z pomocą prostych rysunków i dymków, nierzadko w dowcipnym ujęciu, prezentują konkretne prądy i nurty myślowe. Zhou Chuncai stawia jednak poprzeczkę o stopień wyżej.

Grafika pełni tu rolę zdecydowanie pomocniczą, tylko incydentalnie stając się składnikiem, prawie nieobecnej, narracji. Traktat Konfucjusza prezentowany jest bez skrótów, a rysunki oraz liczne didaskalia służą objaśnieniu jego treści. To zdecydowanie za mało, by swobodnie operować pojęciem "komiks".

Trudno nie zgodzić się z tezą, iż przyjęta przez autora obrazkowa forma przybliżania chińskiej filozofii, stwarza okazję dotarcia do szerszego grona odbiorców. Dyskusyjnym jest jednak, czy tego typu prezentacja spełnia swoje zadanie, stając się zachętą do głębszego wniknięcia w świat Filozofii Wschodu. Obcowanie z myślą konfucjańską w formie "komiksowej" dla wielu może stać się nużące już po kilkunastu czy kilkudziesięciu stronach. Licząca ponad 300 stron Księga przemian Zhou Chuncai to wydawnictwo do powolnego i sumiennego studiowania.

Polski wydawca niestety nie  przybliża nam sylwetki autora. Nie wiemy więc, czy jego założeniem była przede wszystkim popularyzacja chińskiej filozofii. Jeśli tak, to zamiar ten sprawdziłby się chyba bardziej, gdyby przedstawić ją w formie filmu animowanego np. wzorującego się na serii Było sobie życie. Nie wykluczone też, że "komiksowa" Księga przemian to przede wszystkim próba zabawy formą. Znający tradycyjne wydanie działa Konfucjusza przyznają z pewnością, że całkiem udana.

Księga przemian

Scenariusz: Zhou Chuncai
Rysunek: Zhou Chuncai
Wydawnictwo: Dialog - Wydawnictwo Akademickie
Rok wydania polskiego: 10/2006
Liczba stron: 316
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 83-89899-53-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 24 zł


blog comments powered by Disqus