Lanfeust... na poważnie? - recenzja komiksu "Lanfeust w kosmosie: Zdrada pirata"

Autor: Tomasz Nowak
28 kwietnia 2010

Nie wiadomo było czy zaskakujące nieco, sentymentalne wręcz zakończenie tomu piątego Lanfeusta w kosmosie zatytułowanego W poszukiwaniu bakterii to zapowiedź "nowego" czy tylko niespodziewany epizod? Teraz sprawa jest już jasna - coś zmieniło się na dobre.

Zdrada pirata zaczyna się od wyjaśnienia historii i planów spisku montowanego latami przez ostatniego z Fatacesjuszy. Knowania jego awatara, księcia Dheluu, zataczają coraz szersze kręgi. Zaniepokojeni rozmaitymi negatywnym zjawiskami, takimi jak kosmiczni piraci nękający ich transporty, książeta-kupcy Meirrionu postanawiają spotkać się na neutralnym gruncie, aby zaradzić problemom. Snują rozmaite podejrzenia, tworzą frakcje, ale prawdy nawet nie podejrzewają.

W tym samym czasie, Lanfeust próbuje ochłonąć nieco z niespodzianek, jakie spotkały go po powrocie do swoich czasów z wyprawy w przeszłość. Przy tym, nie bardzo potrafi póki co odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Szósty tom serii odbiega znacznie - po każdym względem - od poprzednich. Jest tu bardzo poważna intryga polityczna, eskalacja przemocy prowadząca nieuchronnie ku wojnie, rodzinne utarczki i dylematy, a wreszcie dramatyczne wydarzenia z udziałem głównych bohaterów. Słowem, to jak dotąd najpoważniejszy album cyklu.

Przy całej scenariuszowej i graficznej sprawności - ta pozostała niezmienna - wyparował gdzieś całkowicie lekki ton dotychczasowych lanfeuestowych chojrackich wyczynów, tyle brawurowych, ile często mało poważnych,. Nie tylko zniknęło gdzieś zabawne bohaterstwo, ale sam świat stał się znacznie bardziej skomplikowany. Tym bardziej, że w tej serii mamy do czynienia z cała rzeszą światów. Zdumiewające... Zwłaszcza po ostatniej scenie nasuwa się przynaglające pytanie "I co dalej?".

Lanfeust w kosmosie - 6 - Zdrada pirata

Scenariusz: Scotch Arleston
Rysunek: Didier Tarquin
Kolor: Claude Guth
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 3/2008
Tytuł oryginalny: Lanfeust des Etoiles: Le râle du flibustier
Wydawca oryginalny: Soleil Productions
Rok wydania oryginału: 2006
Liczba stron: 56
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788323724216
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus