Bajka dla każdego - recenzja komiksu "Łauma"

Autor: Maciej Szatko
Korekta: Jerzy Łanuszewski
25 listopada 2014

Co można napisać nowego – nawet przy okazji kolejnego wydania – o pozycji, która ma na swoim koncie tytuł "Komiks roku", sztukę teatralną zrealizowaną na jej podstawie, a w planach także i film?

To przecież nadal ta sama, urocza historia przybyłej do Łojm Dorotki i jej perypetie z tytułową, budzącą strach czarownicą Łaumą oraz armią lokalnych stworów, do którego to rodzaju bohatera czuje się sympatię od czasów pierwszej lektury W krainie borostworów Janusza Christy.

Niezwykle plastyczny opis Suwalszczyzny zawarty w albumie sprawia, że nie tylko aż się chce tam znaleźć (zwłaszcza kiedy mieszka się na drugim końcu Polski), ale wydaje się, że jest ona jeszcze odleglejsza niż w rzeczywistości. Subtelna, a zarazem dokładna i precyzyjna kreska Karola Kalinowskiego wzbudza przyjemne dla oka emocje – od rysunków wprost trudno oderwać wzrok, a po przewróceniu ostatniej strony Łaumy pozostaje niedosyt, że lektura trwała tak krótko. Opowieść jaką serwuje nam autor jest z jednej strony całkowicie odrealniona, pełna bóstw i dziwadeł, a z drugiej niezwykle prawdziwa, w której nie brakuje i drastycznych scen. Z tego też powodu wrzucanie przez niektórych Łaumy do szuflady z napisem "komiks dla dzieci" nie pozwala mi się z tym wyborem całkowicie zgodzić, mając w pamięci niezwykle gwałtowną śmierć babci Dorotki, którą ciężko byłoby mi mojej własnej córce wytłumaczyć.

I właśnie dlatego klimat historii mimo wszystko bardziej, niż z wymienianą często w komiksie muzyką country, kojarzy mi się z tą wykonywaną przez zespół Rage against the machine (że wspomnę tylko o okładce ich debiutanckiej płyty, na której buddyjski mnich ginie w podobny sposób co wspomniana babcia), a jeżeli już mówimy o utworze Jolene z repertuaru Dolly Parton, to jak dla mnie bardziej pasuje tu cover tej piosenki w wykonaniu gotyckiego zespołu The Sisters of Mercy, niż oryginał. 

Po pięciu latach od premiery album zyskał w swoim drugim wydaniu nową okładkę, twardą oprawę oraz galerię postaci na końcu. Autorowi udało się coś na pozór niemożliwego – ten komiks zainteresuje dosłownie każdego. Nieprzypadkowo osoby, zajmujące się na co dzień promocją komiksu, wymieniają ten tytuł na pierwszym miejscu wśród pozycji, jakie z czystym sumieniem można polecić nawet czytelnikom, którzy dotychczas nie mieli z komiksem nic wspólnego. 

Pojawiła się ostatnio informacja, że Łauma otrzymała status lektury w Szkole Kanadyjskiej w Warszawie. Niech będzie to dobry omen na przyszłość związany z całym medium komiksowym w Polsce.

Łauma - (wyd. II)

Scenariusz: Karol "KRL" Kalinowski
Rysunek: Karol "KRL" Kalinowski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 4/2014
Liczba stron: 80
Format: 235x160 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788360915899
Wydanie: II
Cena z okładki: 34,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus