W poszukiwaniu niewyjaśnionego -– recenzja komiksu "Nemo. Serce z lodu"

Autor: Mirosław Skrzydło
Korekta: Jerzy Łanuszewski
10 czerwca 2014

Liga Niezwykłych Dżentelmenów,wybitnego scenarzysty Alana Moore'a oraz rysownika Kevina O'Neilla, uchodzi za jeden z najlepszych cykli komiksowych, jakie kiedykolwiek powstały w owej specyficznej gałęzi sztuki. Twórca wielokrotnie nagradzanych Strażników w Lidze... oddaje hołd klasycznym utworom literackim z gatunku fantastyki naukowej (Dr Jeckyll i Mr. Hyde), groszowym historiom awanturniczo-przygodowym (m.in. Kopalnie króla Salomona) czy opowieściom grozy spod znaku Howarda Phillipsa Lovecrafta czy Edgara Allana Poego. Udało mu się stworzyć wzorcowe dzieła z modnego ostatnio postmodernistycznego nurtu, nie zapominając przy tym o pełnokrwistych bohaterach, zaskakujących woltach, wartkiej akcji i dziesiątkach sprytnie zakamuflowanych zapożyczeń oraz odwołań do innych tekstów kultury. Serce z lodu to pierwsza część miniserii Nemo rozgrywającej się w tym bogatym uniwersum. Tym razem Moore nawiązuje głównie do ważnych pozycji z dorobku artystycznego wyżej wymienionych ojców literatury grozy.

Protagonistką historii jest córka niesławnego Kapitana Nemo i jednocześnie spadkobierczyni jego majątku, załogi oraz statku Nautilus, Jenni Dakkar. Zdeterminowaną wojowniczkę poznaliśmy w albumie Stulecie: 1910 w momencie, gdy umierający ojciec postanowił przekazać jej pełnię władzy nad swym królestwem. Jenni nie spieszno było do zostania nowym postrachem mórz, dlatego też zdecydowała się uciec od swego przeznaczenia wprost w macki nędznego żywota w grzesznym, zdemoralizowanym Londynie. Ostatecznie egzotyczna piękność surowo rozprawiła się z mieszkańcami tamtejszych slumsów, przyjmując z góry powierzoną rolę bezdusznego kapitana piratów.

Początek recenzowanego dzieła przenosi nas do Nowego Jorku, roku pańskiego 1925. Od piętnastu lat Jenni Dakkar wiedzie w miarę uporządkowane pirackie życie, rabując każdego napotkanego nieszczęśnika. Jesteśmy właśnie świadkami śmiałej kradzieży poczynionej przez zabójczych załogantów Nautilusa na otoczonej boskim kultem, demonicznej królowej z Kor. Córkę Nemo prześladują zgoła inne sprawy. Pani kapitan pragnie odbyć wyprawę na Antarktydę szlakiem ostatniej misji rodziciela. Owe zadanie naznaczone jest sporym ryzykiem – niewiele wiadomo o niebezpieczeństwach na jakie natknęła się ekspedycja dowodzona przez Nemo. Wielu spośród jego podwładnych zginęło, a ci którzy powrócili w jednym kawałku, postradali zmysły. Pogrążony w wiecznym lodzie kontynent stanowi wielką zagadkę dla Dakkar - to miejsce przeklęte, pełne fantasmagorii i czystej grozy.

Moore po raz kolejny daje upust swojej erudycji, serwując nam mniej lub bardziej widoczne nawiązania do dzieł: H.P. Lovecrafta (W górach szaleństwa), E.A. Poego (Przygody Artura Gordona Pyma), Juliusza Verne'a (Król przestworzy), a nawet wielokrotnie ekranizowanego King Konga Meriana Caldwella Coopera. Serce z lodu kusi nas zapierającymi dech w piersiach wizjami pradawnych bóstw wyrwanych z mitologii Cthulhu oraz bajeczną, kierującą się własnymi prawidłami krainą, Megapatagonią. Dużą rolę odegrał tu Kevin O'Neill, który doskonale i pieczołowicie oddał fantazje zrodzone w głowie Maga z Northampton. Ponownie jego sugestywne ilustracje zostały właściwie pomalowane przez etatowego kolorystę serii, Bena Dimagmaliwa.

Nemo, po lekturze pierwszego zeszytu, należy postrzegać jako solidną opowieść przygodowo-fantastyczną z wachlarzem nietuzinkowych bohaterów oraz mnóstwem wciągających nieprawdopodobieństw. Szkoda tylko, iż twórca V jak Vendetty wprowadził kilka interesujących postaci, które dość szybko znikają – spodziewałem się bardziej spektakularnych występów niektórych piratów (zwłaszcza ciekawie zilustrowanej, postawnej pani Kidd). W albumie otrzymujemy wyłącznie jeden dodatek – nowelę stanowiącą wprowadzenie do kolejnego zeszytu z miniserii. Ale i tak nie ma większych powodów do narzekań. Dla fanów talentu Moore'a rzecz obowiązkowa.         

Ocena: 8/10

Liga Niezwykłych Dżentelmenów - Nemo, tom 1: Serce z lodu

Scenariusz: Alan Moore
Rysunek: Kevin O'Neill
Kolor: Ben Dimagmaliw
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 3/2014
Tytuł oryginalny: Nemo: Heart of Ice
Wydawca oryginalny: Top Shelf
Rok wydania oryginału: 2013
Liczba stron: 56
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-6167-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus