Wyprawa na krańce świata - recenzja komiksu "Nemo. Serce z lodu"

Autor: Maciej Jasiński
17 czerwca 2014

W tomie Nemo: Serce z lodu seria powraca do korzeni i przygodowej stylistyki. Całość intryguje i wciąga, szkoda więc, że historia kończy się tak szybko, bo zaledwie po niespełna pięćdziesięciu stronach.

Główną bohaterką tej części stała się Janni, czyli córka kapitana Nemo, która po raz pierwszy pojawiła się w tomie Stulecie:1910. Wraz z częścią załogi Nautilusa wyrusza ona na wyprawę na Antarktydę. Szaleńczą wyprawę śladem dawnej ekspedycji prowadzonej przez Nemo. Wówczas z całej drużyny przeżył tylko kapitan, a gdy został odnaleziony, to zachowywał się jak szaleniec. Córka chce udowodnić sobie i ojcu, że jest godna schedy po nim. I choć nie jest synem, którego Nemo tak pragnął, to zasługuje na przewodzenie załodze Nautilusa. 

Śladem Janni i jej ludzi wyrusza oddział najemników, w składzie którego są wybitni naukowcy i konstruktorzy, potrafiący stworzyć machiny zdolne nie tylko wyśledzić Nautilusa, ale także przewyższające pod względem zaawansowania technicznego sprzęt wyprodukowany przez Nemo i jego załogę.

To dobry punkt wyjścia dla tej przygodowej opowieści. Są uciekający i ścigający, jest niedostępna Antarktyda i jest coś przedwiecznego i złego, co czai się wśród śniegu oraz lodu. Im dłużej trwa ta wyprawa, tym bardziej uszczuplają się siły obu stron. Okazuje się, że ekipa z Nautilusa to zaprawieni w bojach i twardzi ludzie, którzy są gotowi poświęcić własne życie, aby spowolnić przeciwnika lub wciągnąć go w pułapkę.

Ten komiks powinien spodobać się miłośnikom prozy Lovecrafta, bo owo zło, które spotykają bohaterowie, jest żywcem przeniesione z kart książek mistrza grozy z Providence. Alan Moore i Kevin O’Neill udowadniają, że potrafią przełożyć ten klimat na język komiksu. Dużo tu także nawiązań do Opowieści Artura Gordona Pyma z Nantucket autorstwa Edgara Allana Poe, która podobno inspirowała Lovecrafta przy pracach nad W Górach Szaleństwa.

Moore udanie bawi się także narracją. Gdy przedzierają się przez Góry Szaleństwa zakłóca chronologię zdarzeń w taki sposób, że można dosłownie poczuć zagubienie bohaterów i ich reakcję na to czego są świadkami.

Tak naprawdę ten komiks ma jedną wadę, którą jest długość historii. Zdecydowanie chciałoby się więcej. Mam nadzieję, że na kolejny tom przygód córki Nemo zatytułowany The Roses of Berlin (który miał premierę w marcu tego roku), wydawnictwo Egmont nie każe nam długo czekać.

Ocena: 8/10

Liga Niezwykłych Dżentelmenów - Nemo, tom 1: Serce z lodu

Scenariusz: Alan Moore
Rysunek: Kevin O'Neill
Kolor: Ben Dimagmaliw
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 3/2014
Tytuł oryginalny: Nemo: Heart of Ice
Wydawca oryginalny: Top Shelf
Rok wydania oryginału: 2013
Liczba stron: 56
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-6167-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus