Śledztwo w toku – recenzja komiksu "Lis. Próba charakteru"

Autor: Mirosław Skrzydło
5 stycznia 2016

Lis to typowa seria komiksowa o tematyce superbohaterskiej, rozgrywająca się na rodzimym gruncie. Tworzą ją scenarzysta Dariusz Stańczyk oraz rysownik Jakub Oleksów. W trzecim zeszycie z przygodami wątpliwego bohatera (Próba charakteru) akcja wyraźnie zwalnia tempo, na plan wkraczają nowi bohaterowie, a chwilową zastępczynią Jakuba zostaje Dorota Papierska.

Gabriel Majewski przyjął imię Lis po tym, jak w wyniku groźnego eksperymentu został obdarzony nadludzkimi zdolnościami. W przeciwieństwie do znanych superbohaterów Gabriel zdecydował działać w opozycji do obowiązującego prawa. Zamiast zostać pełnokrwistym, uwielbianym przez ludzi herosem, postanowił zająć się złodziejskim fachem. Na jego drodze stanął umięśniony, zamaskowany zabijaka – Strażnik. Nie przebierający w środkach, wyjątkowo brutalny mężczyzna silnie okaleczył Lisa, który w ostatniej chwili zdołał ujść z życiem. Strażnik uporał się również z oddziałem policjantów, zabijając kilku spośród nich. We wcześniejszych przygodach Lisa poznaliśmy jego bliskich przyjaciół, jego motywacje oraz dramatyczną przeszłość protagonisty, a także szaloną osobowość niebezpiecznego doktora Algernona Shawa.

W recenzowanym albumie poturbowany Gabriel silnie przeżywa walkę z silnym przeciwnikiem. Sprawia wrażenie człowieka pokonanego, zlęknionego i przegranego. Trudno mu się pozbierać po druzgocącej porażce, co obrazują jego trafne przemyślenia odnośnie wroga. Młodzieniec odwiedza w szpitalu swą koleżankę Zuzę, która została mocno zraniona podczas ataku Strażnika. Jednocześnie   scenarzysta komiksu wprowadza świeże postaci, funkcjonariuszy z warszawskiego komisariatu. Prawy komisarz Zbigniew Zgroza z całych sił pragnie pomścić zabitych przez Strażnika policjantów. Po piętach stąpa mu, niechętnie nastawiony do jego surowych technik i nieustępliwej natury, porucznik Borowy. Oba wątki zapewne połączą się w kolejnych rozdziałach serii, kiedy to powróci także doktor Shaw.

Styl graficzny młodej artystki przypomina ilustracje etatowego rysownika Lisa. Papierska efektownie ukazała ponurą stronę Warszawy, aurę zaszczucia i klaustrofobiczny klimat, towarzyszący nam od początku cyklu. Świetnie wypada kreacja postawnego komisarza Zgrozy oraz  dopieszczone, całostronicowe kadry – widok Lisa w pełnej okazałości czy dusznej Warszawy z lotu ptaka. Słabiej prezentuje się tytułowy bohater, zwłaszcza w swej ludzkiej postaci. Jego ciało wcale nie wygląda na poobijane, jakby to miało sugerować wcześniejsze starcie ze Strażnikiem. Udanie wypada dobrze dobrana kolorystyka – dominuje purpura, pomarańcz, błękit i różne odcienie szarości.

Lis stanowi ciekawą lekturę, głównie dla zagorzałych wielbicieli komiksu superbohaterskiego. Wprawdzie skonstruowany jest ze znanych, często powielanych klisz i schematów, ale nie umniejsza to jego wartości oraz kontekstu sprawnej opowieści. Wyborna, niewymagająca rozrywka w dobrej oprawie graficznej.   

Ocena: 7/10

Lis - 3 - Próba charakteru

Scenariusz: Dariusz Stańczyk
Kolor: Jakub Oleksów
Szkic: Dorota Papierska
Tusz: Jakub Oleksów
Okładka: Jakub Oleksów
Wydawnictwo: Sol Invictus
Rok wydania polskiego: 10/2015
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Cena z okładki: 10 zł


blog comments powered by Disqus