"Lis: Obława" - recenzja komiksu

Autor: Mirosław Skrzydło
4 maja 2016

Ostateczne starcie

W rodzimej serii Lis autorstwa młodych twórców: scenarzysty Dariusza Stańczyka oraz rysowników Jakuba Oleksowa i Doroty Papierskiej wybrzmiewa echo popularnych komiksów superbohaterskich - głównie Spider-Mana i Batmana. W czwartym zeszycie z przygodami herosa (Obława) dojdzie do ostatecznego starcia pomiędzy wyszczekanym bohaterem, a enigmatycznym mścicielem, zwanym Strażnikiem. Zanosi się na pojedynek prawdziwych tytanów.

Tytułem przypomnienia. Niepozorny młodzieniec Gabriel Majewski w wyniku diabolicznego eksperymentu został obdarzony potężnymi mocami. Początek jego działalności w przebraniu nie należał do łatwych, ani przyjemnych. W przeciwieństwie do innych trykociarzy Lis postanowił sprzeniewierzyć się prawu i obrać ścieżkę podstępnego złodziejaszka. Szybko jednak zweryfikował swe poglądy, a na swej heroicznej drodze spotkał kontrowersyjnego awanturnika, Strażnika. W kolejnych częściach serii poznaliśmy okoliczności, w jakich Gabriel zyskał nadprzyrodzone zdolności oraz postać enigmatycznego naukowca – szarlatana, doktora Algernona Shawa.

W recenzowanym tomie Stańczyk kontynuuje wątki z wcześniejszych zeszytów, koncentrując się głównie na zaciętej konfrontacji Lisa ze Strażnikiem. Tytułowy bohater ma świadomość, że pokonanie silniejszego przeciwnika w uczciwej walce wręcz jest wręcz niemożliwe. Z tego też powodu postanawia odwołać się do sprytnych sztuczek oraz zręcznego fortelu. W międzyczasie obserwujemy poczynania warszawskich policjantów starających się powstrzymać Strażnika przed rozlewem krwi i niepohamowaną rzezią na dusznych ulicach stolicy. Komiks jest niezwykle dynamiczny, efektowny, a jego najmocniejszym punktem jest pojedynek dwóch zaciętych wrogów. Wartkie tempo akcji, soczyste dialogi, a także trafne przemyślenia Lisa to kolejne mocne punkty niniejszego rozdziału.

Dorota Papierska wzorowo oddała iście klaustrofobiczny klimat historii utalentowanego scenarzysty. Warszawa w jej wykonaniu jest skąpana w mroku i zepsuciu, przez co można śmiało ją porównać do Gotham. Artystka udanie zilustrowała bijatykę nieprzyjaciół. Komiks skąpany jest w mrocznych barwach i krwistej czerwieni. Papierska dobrze zarysowała główne postaci serii oraz funkcjonariuszy, stanowiących przysłowiowe mięso armatnie.   

Obława jest dobrym albumem, który zaostrza apetyt na ciąg dalszy. Zwłaszcza, że na ostatnim kadrze owego dzieła do miasta powraca wspomniany doktor Shaw. To z całą pewnością jeden z lepszych rodzimych komiksów superbohaterskich.      

Ocena: 7/10

Lis - 4 - Obława

Scenariusz: Dariusz Stańczyk
Rysunek: Jakub Oleksów
Szkic: Dorota Papierska
Tusz: Jakub Oleksów
Okładka: Jakub Oleksów, Dorota Papierska
Wydawnictwo: Sol Invictus
Rok wydania polskiego: 4/2016
Liczba stron: 32
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788394393823
Wydanie: I
Cena z okładki: 10 zł


blog comments powered by Disqus