"Lis: Obława" - druga recenzja komiksu

Autor: Tomasz Nowak
13 stycznia 2017

Pokonać strażnika

Lis ma problem. Strażnik nie tylko wszedł mu w drogę, lecz wręcz rzuca mu wyzwanie. Jeśli Gabriel sam chce działać dalej, musi przeciwnika wyeliminować. Najlepiej na stałe. Niespodziewanie ktoś może mu w tym pomóc. Ale czy na pewno?

Akcja warszawskiej policji, również polującej na Strażnika, zakrojona jest na dużą skalę. Zaciekłość komisarza Zgrozy i zapał jego ludzi zderzą się z niespodziewaną mocą. Wkraczając do akcji, Lis będzie chciał tę okazję wykorzystać dla własnych celów.

Większość czwartego zeszytu z serii Lis to walka, ostre starcie prawdziwych twardzieli, wyposażonych w arsenał nie tyle efekciarski, co skuteczny. Siła zetrze się ze sprytem. I sympatia czytelnika wcale nie skłania się w stronę samozwańczych sił sprawiedliwości. Tym bardziej, że ma ona gębę "taką se".

Wartka akcja, podlana nieco wisielczym humorem, pomyka raźno naprzód. Chwała Dariuszowi Stańczykowi, że nie przesadza przy tym z nadmiarem słów!

Fantastyczną robotę graficzną wykonuje także spółka Papierska & Oleksów. Ich plansze, kompozycje kadrów, dynamika, przywodzą na myśl amerykańskie klasyki akcji. Nieprzypadkowo całość pachnie momentami Spider-Manem czy Deadpoolem. Zaś wplecenie w sam środek bijatyki Lisa ze Strażnikiem jednokadrowej rozkładówki to przejaw zarówno odwagi, jak i pewności siebie. W pełni uzasadnionej.

Świetna jest też ich gra kolorem. Wydaje się, że kolejne plansze wręcz eksplodują barwami. Tymczasem, już na zimno, odkrywa się, że tak faktycznie nie występują one wcale w nadmiernej obfitości. A te zastosowane podtrzymują, wręcz pogłębiają mrok całej historii.

Finał tego epizodu to już zagrywka w stylu wprost amerykańskim. Typowy cliffhanger. I tutaj naprawdę na ciąg dalszy czeka się z niecierpliwością.

Kolejna bardzo dobra odsłona polskiej produkcji superbohaterskiej. Prztyczek w nos dla sceptyków, którzy utracili wiarę, że takie projekty mogą się u nas w ogóle powieść. Wychodzi znów na to, że Polak potrafi! Brawo!

Lis - 4 - Obława

Scenariusz: Dariusz Stańczyk
Rysunek: Jakub Oleksów
Szkic: Dorota Papierska
Tusz: Jakub Oleksów
Okładka: Jakub Oleksów, Dorota Papierska
Wydawnictwo: Sol Invictus
Rok wydania polskiego: 4/2016
Liczba stron: 32
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788394393823
Wydanie: I
Cena z okładki: 10 zł
Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus