Recenzja komiksu "Locke Superczłowiek: Lustrzany pierścień cz. 1 + 2"

Autor: Tomasz Nowak

Komiksy Waneko od samego początku istnienia wydawnictwa stanowią przeciwwagę dla stereotypu mangi ukształtowanego na podstawie publikacji dostępnych wcześniej. Podobnie Locke, będący komiksem niebanalnym, wykazuje wiele cech oryginalnych i, jak to często bywa w komiksach japońskich, całkowicie zaskakujących dla czytelnika europejskiego.

Lustrzany pierścień to już 9. i 10. tom cyklu opowieści o ESPerach – ludziach o niezwykłych zdolnościach psychokinetycznych. Głównego bohatera, Locke’a, wyróżnia pośród innych "odmieńców" to, że właściwie nie wiadomo skąd pochodzi i kiedy się urodził. Wciąż pozostaje młodzieńcem mimo, iż żyje już setki lat.

Historia ujęta w tych dwóch częściach stanowi chronologiczną kontynuację epizodu, który zapoczątkował całą sagę, nieznanego polskiemu czytelnikowi. Jednakże czuły na te „czasoprzestrzenne” niuanse wydawca od samego początku zapewnia możliwość zapoznania się z przebiegiem kolejnych wydarzeń streszczając po krótce uszeregowane właściwie poszczególne części.

Lektura Locke’a to nie tylko czysta przygoda, twórca i wydawca komiksu stawiają sobie cele bardziej ambitne. Wyraz temu daje chociażby wstęp do każdego tomu. Tak też w Pierścieniu, starcie z superprogramem, to tylko tło do rozważań nad dyskryminacją i uprzedzeniami czy potencjalnymi drogami rozwoju i zagrożeniami czyhającymi na konstruktora ewoluującej cywilizacji technicznej.

Locke reprezentuje także odrębną wartość graficzną. Mimo, iż Yuki nie zrezygnował z elementów charakterystycznych dla rysunku mangowego, wydaje się iż jego ilustracje przemawiają do polskiego odbiorcy mocniej niż wiele innych prac tego typu. Nie należy jednak ulegać złudzeniom – Locke, jako archetyp bohatera, jego zachowanie i decyzje wciąż będą dla nas nieco egzotyczne. To czytelnik zadecyduje o tym czy ulegnie jego urokowi czy własnej homofobii, która nakaże kpiącym uśmiechem potraktować fakt, że po drugiej stronie świata ktoś myśli inaczej.

Locke Superczłowiek - 10 - Lustrzany pierścień cz. 2

Scenariusz: Hijiri Yuki
Rysunek: Hijiri Yuki
Tłumaczenie: Martyna Taniguchi
Wydawnictwo: Waneko
Rok wydania polskiego: 12/2001
Tytuł oryginalny: Locke The Superman:
Wydawca oryginalny: Biblos Co. Ltd.
Liczba stron: 240
Format: A6
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 8388272551
Wydanie: I
Cena z okładki: 13,50 złblog comments powered by Disqus