W objęciach logiki - recenzja komiksu "Logikomiks"

Autor: Mirosław Skrzydło
22 marca 2012

Powieść graficzna Logikomiks utalentowanych greckich artystów, a zarazem uczonych (scenarzystami są matematyk oraz profesor informatyki) to fascynująca podróż śladami wielkich myślicieli. Twórcy oryginalnego dzieła, w przejrzysty sposób próbują wytłumaczyć zawiłe meandry logiki, matematyki oraz filozofii. To jednak przede wszystkim opowieść o człowieku w pełni poświęconym swej pasji. Rzecz równie wciągająca, niczym Social Network.

Marzenie to zmyślna machina napędzająca człowieka do działania. Gdyby nie marzenie o lataniu, człowiek nigdy nie wzbiłby się w przestworza, nie skonstruowałby samolotu. Podobnych przykładów można podawać bez liku. Praktycznie każde odkrycie wynika bezpośrednio z nagłego impulsu ludzkiej wyobraźni.  Bertrand Russel miał wielkie marzenie. Pragnął znacznie rozbudować skomplikowaną naukę, jaką jest logika matematyczna. Osiągnął to dzięki wnikliwemu studiowaniu prac geniuszów tejże nauki oraz owocnym dysputom z osobistościami naukowymi, m.in.: Georgem Cantorem, czy Ludwigiem Wittgensteinem.

Logikomiks to typowa opowieść szkatułkowa, pełna soczystych dialogów, zmian narracyjnych oraz pełnokrwistych postaci oddanych wzniosłym ideom. Niewielu twórcom udaje się stworzyć przypowieść o sile ludzkiego umysłu, rozgrywającą się na trzech, diametralnie różnych płaszczyznach. Mamy niepowtarzalną okazję obserwowania twórców, pracujących nad swym graficznym dziełem oraz wiekowego Russela opowiadającego o wczesnych latach swej naukowej kariery. W tle powieści przewija się I Wojna Światowa, a nawet czyste zło utożsamiane z nazistami (przerażająco brzmiące słowa ojca nowoczesnej logiki Frege'a Gottloba, dotyczące masowej eksterminacji Żydów).

Porównanie jakiego użyłem w otwierającym akapicie nie jest wyłącznie pustosłowiem, mającym na celu zainteresowanie recenzowaną pozycją. Zagłębiając się w teoriach i rozważaniach Bertranda Russela, mamy nieodparte wrażenie, iż uczestniczymy w czymś epokowym, co na wieki zmieni oblicze postrzeganego świata. Podobnie, jak w przypadku narodzin Facebooka i przejmującej historii Marka Zuckerberga (wprost z trzymającego w napięciu Social Network Davida Finchera) obserwujemy złożone interakcje angielskiego uczonego z otoczeniem. Upór Bertranda, niejednokrotnie osiąga niebezpieczne apogeum i praktycznie prowadzi go w objęcia szaleństwa (zresztą schizofrenia częstokroć występowała w jego rodzinie).

Najsłabszym elementem omawianego dzieła są ilustracje Alecosa Papadatosa. To wyłącznie poprawne, nazbyt kreskówkowe rysunki, jak na tego typu filozoficzno-egzystencjalną historię. Mimika twarzy poszczególnych postaci, ogranicza się ledwie do kilku nieznośnych grymasów. Najbardziej dostrzegalne jest to w prezencji ponurego usposobienia wiekowego Russella. Usta głównego bohatera powieści graficznej układają się praktycznie cały czas w ten sam, nachalnie irytujący sposób. Lepsze wrażenie sprawia żywa kolorystyka oraz dobre uchwycenie ducha tamtych czasów.

Logikomiks to komiksowa epopeja ocierająca się o arcydzieło, choć nazwę tę pozwoliłem sobie zarezerwować dla komiksowych perełek, formatu Strażników czy Mausa. Niewątpliwie mamy do czynienia z bardzo, ale to bardzo dobrym produktem, przeznaczonym dla wszystkich miłośników nieszablonowych historii. Po jego przeczytaniu złożona nauka, jaką jest logika okaże się bardziej przejrzysta i czytelna (co znacznie ułatwia rzetelny spis występujących w Logikomiksie postaci, organizacji i pojęć). I to chyba należy uznać za największy plus greckiej powieści graficznej wymyślonej przez Apostolosa Doxiadisa oraz Christosa H. Papadimitrioua.

Ocena: 9/10

Logikomiks - W poszukiwaniu prawdy

Scenariusz: Apostolos Doxiadis, Christos H. Papadimitriou
Rysunek: Alecos Papadatos
Kolor: Annie Di Donna
Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania polskiego: 11/2011
Tytuł oryginalny: Logicomix. An Epic Search for Truth
Liczba stron: 352
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788377475355
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus