Fantasmagorie dzieciaka - recenzja komiksu "Louis na plaży"

Autor: Mirosław Skrzydło
7 grudnia 2010

Trzeba być nie lada artystą, aby stworzyć dobrą opowieść graficzną, bez choćby jednego słowa. Guy Delisle - znany w Polsce z mocnych albumów Kroniki birmańskie oraz Phenian odsłania przed nami porywające przygody małoletniego Louisa, w których rzeczywistość miesza się z fantazjami tytułowego bohatera.

Niefrasobliwość Louisa jest tyleż zabawna i wzruszająca, co również niebezpieczna. Choć jesteśmy święcie przekonani, że bohaterowi nic się nie stanie i w jednym kawałku wróci do domu ze swym ojcem, gorąco przeżywamy jego dziecięce figle. Na nasze szczęście nad Louisem czuwa jego anioł stróż w postaci pluszowego osiołka, który w chwilach zagrożenia przeistacza się w prawdziwego superbohatera i ratuje chłopaka z opresji.

Louis na plaży to piękna, nostalgiczna opowieść, która pozwala nam powrócić do sielankowych i beztroskich dni naszej młodości, gdy z wielkim zapałem eksplorowaliśmy niepoznaną rzeczywistość; świat ograniczony wyłącznie przez dziecięcą, bogatą wyobraźnię, pełen magii, feerii barw oraz niesamowitych postaci. Warstwa fabularna obfituje w szereg historii, składających się w jednodniową kronikę Louisa. Dialogi głównego bohatera zastępują piktogramy reprezentujące jego potrzeby i pragnienia, co jest bez wątpienia strzałem w dziesiątkę.

Jeśli chodzi o stronę graficzną to tutaj także nie mamy powodów do narzekań. Każda strona tej widowiskowej noweli, składa się średnio z dwudziestu kadrów, skrupulatnie przedstawiających epizody z życia frywolnego Louisa. Dlatego też na czterdziestu sześciu stronach, Guy Delisle zawarł blisko dziewięćset małych ilustracji, a to spory zestaw, na którym można przedstawić wiele intrygujących postaci oraz zmagań malucha z otaczającym go światem. Dominujące kolory to, rzecz jasna niebieski oraz żółto-pomarańczowy.

Guy Delisle z zaskakującą lekkością prezentuje nam swą wizytę z synem na plaży. I choć sam scenarzysta i rysownik Phenianu jawi się w komiksie jako nudziarz, któremu nie spieszno do przebywania w tak zwyczajnym środowisku, to jego syna możemy śmiało nazwać młodym Indianą Jonesem.

Album w sam raz dla każdego, kto lubi powzruszać się nad życiem zwyczajnego podlotka. Warto zabrać ten komiks ze sobą na wakacyjne wojaże (zwłaszcza spędzane w otoczeniu setek turystów na pięknej plaży); zimą natomiast Louis na plaży pozwoli nam przypomnieć sobie o wspaniałych letnich dniach i ogólnym błogostanie.

Louis na plaży

Scenariusz: Guy Delisle
Rysunek: Guy Delisle
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 6/2009
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60915-32-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 26,90 zł


blog comments powered by Disqus