Recenzja komiksu "Lucky Luke: Kopalnia złota Dicka Diggera"

Autor: Frycek

Tytuł z francuskiego można przetłumaczyć jako: Kopalnia Złota Dicka Diggera. Jest to pierwszy wydany album z Lucky Lukiem przez wydawnictwo Dupuis. Ukazał się on w 1947 w magazynie komiksowym "Spirou" (numery 478-502). Po dwóch latach doczekał się wydania albumowego. Komiks ten udało mi się zdobyć dzięki internetowemu antykwariatowi IMAGO gdzie kupiłem go w bardzo dobrym stanie za 25 zł. Scenariusz i rysunki są autorstwa Morrisa.

A teraz co nieco o komiksie. Rzecz która pierwsza rzuca się w oczy: Lucky Luke w ogóle nie wygląda jak Lucky Luke (dopiero kształtowała się jego postać). Wygląda on zdecydowanie gorzej niż obecnie. Przypomina starszego kowboja o bardzo prostych rysach twarzy. Brak tam takich stałych elementów serii jak: końcowy odjazd naszegobohatera w kierunku słońca czy chociażby śmieszne rozmowy z Jolly Jumperem. Rysunek Morrisa też jest inny niż obecnie.

Lucky Luke w tym komiksie po raz pierwszy zabija swojego przeciwnika, który jest jego sobowtórem i tylko dla jednego z nich jest miejsce na Dzikim Zachodzie. Prawdziwego LL rozpoznaje nie kto inny jak jego koń ( Jolly Jumper Rulez :)...(o komiksie wkrótce więcej jak zdobędę polskie tłumaczenie bo z samych obrazków to za wiele domyśleć się nie można, a mój francuski jest beznadziejny).

Lucky Luke - 1 - Kopalnia złota Dicka Diggera

Scenariusz: Morris
Rysunek: Morris
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 10/2018
Tytuł oryginalny: La mine d'or de Dick Digger
Wydawca oryginalny: Dupuis
Rok wydania oryginału: 1949
Liczba stron: 48
Format: 215x285 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328135369
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,99 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus