Dziki, Dziki Zachód! - recenzja komiksu "Lucky Luke - W górę Missisipi, Na tropie Daltonów, W cieniu wież wiertniczych"

Autor: Mirosław Skrzydło
20 listopada 2011

W tegorocznej animacji komputerowej utrzymanej w konwencji westernu (Rango) rozśmieszał nas nieco nieporadny kameleon, błyskotliwy aktor oraz komediant, przyjmujący tytułowe imię i odgrywający rolę dzielnego szeryfa. W przypadku Lucky Luke'a nie ma mowy o żadnym udawaniu; mamy tu do czynienia z pełnokrwistym bohaterem. Jedno z najsłynniejszych dzieci Rene Goscinny'ego to wyborowy rewolwerowiec, który (jak szumnie głosi hasło tego popularnego cyklu) "Strzela szybciej niż jego własny cień". Klub Świata Komiksu uraczył nas kolejnym (trzecim) zbiorczym wydaniem jego przygód w zeszytowym formacie. Która spośród opowieści zasługuje na najwyższą ocenę?

Lucky Luke zrodził się na łamach legendarnego, frankofońskiego tygodnika "Spirou" w roku 1946 (w Polsce w 1962 publikowano historie dzielnego kowboja w harcerskim czasopiśmie "Na przełaj"). Ojcami tego sympatycznego luzaka są: niezastąpiony Rene Goscinny (francuski scenarzysta i pisarz) oraz belgijski rysownik Morris. Do tej pory powstały: siedemdziesiąt dwa albumy, klimatyczny serial animowany z lat siedemdziesiątych i udana, współczesna kontynuacja, cztery filmy animowane oraz słaba produkcja filmowa skupiająca się de facto na najsłynniejszych przeciwnikach Lucky'ego, czyli braciach Daltonach (Les Dalton). Niedawno (w 2009) zrealizowano jeszcze jedną ekranizację przygód niezawodnego rewolwerowca, ale również i ten film nie wzbudził zbytniego entuzjazmu.

Recenzowany album złożony jest z trzech wczesnych opowieści o dzielnym stróżu prawa (albumy nr 16-18) - W górę Missisipi (1961 rok), Na tropie Daltonów oraz W cieniu wież wiertniczych (obie przygody z roku 1962). Pełno w nich wiarygodnych bohaterów (prym wiedzie niejaki pan Blunt z chronologicznie ostatniej noweli), slapstickowego humoru, niewybrednych żartów słownych oraz zaciekłych pojedynków strzeleckich.

W noweli W górę Missisipi obserwujemy pasjonujący, acz nieco przewidywalny wyścig dwóch parowców ("Daisy Belle" oraz "Asbestosa D. Plowera") z Nowego Orleanu do Minneapolis. Lucky zostaje przypadkowym uczestnikiem tego pojedynku, pomagając w wygranej poczciwemu kapitanowi Barrowsowi. Rola rewolwerowca ogranicza się przede wszystkim do eliminacji zbirów nasłanych przez nikczemnego kapitana "Asbestosa".

Na tropie Daltonów to następny szalony pościg Lucky Luke'a za gangiem rządzonym twardą ręką przez najmniejszego, a zarazem najsprytniejszego z braci Daltonów, Joe'go. W albumie tym pojawia się wychowywany w więzieniu fajtłapowaty pies Bzik, którego życie niejednokrotnie będzie krzyżować się z poczynaniami walecznego kowboja i Daltonów.

Najmocniejszym akordem tego tomu jest ostatnia z historii, wzorcowo skonstruowana pod względem fabularnym opowieść - W cieniu wież wiertniczych. Niestrudzony strażnik prawa w końcu trafia na wymagającego przeciwnika, do którego pokonania będzie zmuszony użyć swego sprytu i przebiegłości. Chciwy, szemrany przedsiębiorca Barry Blunt przybywa do miasteczka Titusville w jednym celu - przejęciu całkowitej kontroli nad tutejszymi złożami ropy naftowej. Nie będzie przebierał w środkach, by zrealizować swe egoistyczne marzenie. Czy Lucky zdoła utrzeć mu nosa?

Lucky Luke to ikona sztuki komiksowej. Chociaż z drugiej strony trudno brać za wzór do naśladowania kogoś kto wiecznie pali papierosy, gada ze swym koniem i prowadzi buntowniczo-samotniczy tryb życia. Do tego Afroamerykanie ukazani są tu, w do bólu schematyczny sposób - tania, wynędzniała siła robocza (W górę Missisipi). Mając na uwadze te drobne mankamenty, należy podkreślić, iż przygody Lucky Luke'a bawią kolejne pokolenia komiksomaniaków, a rysunki Morrisa to mistrzostwo w ilustrowaniu karykaturalnych, charakterystycznych postaci.

Ocena: 7/10

Lucky Luke - W górę Missisipi, Na tropie Daltonów, W cieniu wież wiertniczych

Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunek: Morris
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2011
Liczba stron: 144
Format: 155x225 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788323747123
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,99 zł


blog comments powered by Disqus