"Lucky Luke. Dyliżans" – recenzja komiksu

Autor: Maciej Jasiński
22 września 2017

Podróż przez Dziki Zachód

Dyliżans jest w pełni zasłużenie uznawany za jeden z najlepszych tomów serii. Dlatego nie dziwi, że tytuł ten znalazł się wśród pierwszych, jakie Egmont wydał w nowej edycji. Prawie pół wieku od premiery, komiks śmieszy jak dawniej.

Historia nie jest skomplikowana. Lucky Luke zostaje wynajęty do ochrony dyliżansu Wells Fargo, którym ma być transportowane złoto do San Francisco. Właściciel firmy ogłasza ten fakt na plakatach i w gazetach, rzucając w ten sposób wyzwanie wszystkim bandytom na Dzikim Zachodzie. Jednak mając takiego rewolwerowca do ochrony, szef Wells Fargo jest pewny sukcesu. W powodzenie misji i w umiejętności Lucky Luke’a wierzą także pasażerowie dyliżansu: fotograf Jeremiah Fallings, poszukiwacz złota Digger Strubble, kaznodzieja Sinclair Rawler, Annabella Flimsy i jej mąż Oliver, a także szuler Scat Thumbs. Natomiast nad wszystkim czuwa woźnica Hank Bully, który jako pracownik firmy zajmuje się ustalaniem trasy i organizacją postojów. Na tę ekipę czekają różne trudności i niebezpieczeństwa w postaci wszelkiej maści przestępców, ale także Indian, którzy właśnie weszli na wojenną ścieżkę.

Punktem wyjścia dla Goscinny’ego z pewnością był film Dyliżans z 1939 roku, z Johnem Wayne'em. Tam również w trakcie podróży pasażerowie przechodzą metamorfozę i pokazują prawdziwy charakter. W komiksie to bardzo dobrze widać gdy wraz z przejechanymi milami i zjedzonymi kolejnymi ziemniakami ze skwarkami, nabierają oni pewności siebie. Co jest oczywiście kolejnym przyczynkiem do budowania nowych dowcipów.

A żarty w tym albumie są naprawdę wyśmienite. Niektóre Goscinny rozgrywa przez wiele stron, inne śmieszą przez powtórzenia pewnych sytuacji (jak np. Scat Thumbs kończący wizyty w kolejnych miasteczkach w smole i pierzu). W celnych komentarzach przoduje woźnica, który np. w jednej scenie pogania pasażerów jak konie, a później stwierdza, że należałoby ich wymieniać na wypoczętych w kolejnych zajazdach. Sporo także żartów sytuacyjnych, a także smaczków dla uważnych czytelników – jak np. postać barmana z twarzą Alfreda Hitchcocka.

Dyliżans to album, który z pewnością wywoła uśmiech na twarzach czytelników. Goscinny i Morris stworzyli wyborny komiks humorystyczny, który od dawna znajduje się wśród klasyków tego gatunku. Zdecydowanie polecam, jeśli ktoś nie zna i nie załapał się na wcześniejsze wydanie.

Ocena: 9/10

Lucky Luke - 32 - Dyliżans (wyd. 2016)

Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunek: Morris
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 11/2016
Tytuł oryginalny: La diligence
Wydawca oryginalny: Dargaud
Rok wydania oryginału: 1968
Liczba stron: 48
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328118393
Cena z okładki: 24,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus