"Lucky Luke. Skarb Daltonów" – recenzja komiksu

Autor: Maciej Jasiński
17 czerwca 2017

Nawet bracia nie pomogli

Trudno chyba zliczyć ileż to razy Daltonowie uciekali z więzienia. Za każdym razem oczywiście dopadał ich reprezentujący prawo Lucky Luke i odwoził do najbliższego zakładu karnego. Taki też jest punkt wyjścia Skarbu Daltonów – później jednak wszystko zbacza z wytartych we wcześniejszych albumach fabularnych szlaków.

Daltonowie to szczególny przypadek przestępców, którzy nie są mistrzami logicznego myślenia. Choć mogliby nawiać z pancernego wozu jedną dziurą, wycinają cztery – po jednej dla każdego z braci. Dlatego też bez problemu dają się oszukać współwięźniowi, który wciska im bajeczkę o ukrytym skarbie, aby tylko pozbyć się ich ze wspólnej celi. Zachęceni wizją zdobycia wielkich pieniędzy Daltonowie przy pierwszej okazji dają nogę z więzienia i ruszają prosto na spotkanie z fortuną.

To jeden z albumów, do którego scenariusz napisał Morris (współpracował przy tym z nim Antoine Raymond, ukrywający się pod pseudonimem Vicq) i niestety brakuje tu lekkości dowcipu, jaka cechowała historie wymyślone przez Goscinny’ego. Część żartów jest dość ciężkawa, albo kiepsko rozegrana (jak np. wykorzystanie psychologii w więzieniu). Efekt jest taki, że z wielu plansz wieje nudą, bo żartów sytuacyjnych też nie jest zbyt wiele.

Daltonowie odgrywają dobrze swoje role, znane już doskonale fanom serii, mało rozgarniętych przestępców, którym zazwyczaj nic się nie udaje, ale czasami uśmiecha się do nich los. Brakuje jednak wsparcia ze strony innych bohaterów. Jedyną naprawdę zabawną postacią jest sędzia Poindexter, który ma specyficzne podejście do wymierzania kar przestępcom. Uważa, że nagana słowna i ewentualnie klaps, spełnia znacznie lepszą funkcję wychowawczą, niż osadzenie w zakładzie karnym. Choć trzeba przyznać, że robi też wyjątki dla specjalnych gości pobliskiego, wyjątkowo dobrze strzeżonego, więzienia.

Niby fabuła ma dobrą strukturę, są zwroty akcji, a wszystko zmierza do (pewnie dla niektórych zaskakującego) finału. Jednak w tym komiksie zdecydowanie zabrakło humoru. I nawet Daltonowie, którzy zawsze generują wiele zabawnych scen, w tym przypadku nie pomogli w takim stopniu, aby podnieść poziom całego albumu. Szkoda tym większa, że był w tej historii potencjał na znacznie lepszy zeszyt.

Ocena: 6/10

Lucky Luke - 47 - Skarb Daltonów (wyd. 2016)

Scenariusz: Vicq, Morris
Rysunek: Morris
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 11/2016
Tytuł oryginalny: Le magot des Dalton
Wydawca oryginalny: Dargaud
Rok wydania oryginału: 1980
Liczba stron: 48
Format: 215x290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328118423
Cena z okładki: 24,99 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus