Recenzja komiksu "Maus"

Autor: Bartek 'barneej' Szpojda
13 marca 2012

Komiks pierwotnie miał dostarczać radości, nieskomplikowanej rozrywki, być dobrze i ładnie narysowaną, śmieszną historyjką. Ewolucja doprowadziła do tego, że obecnie potrafi przerazić, zniesmaczyć ale i też sporo nauczyć.

Maus Arta Spiegelmana dysponuje każdą z cech, jakimi winien być "naszpikowany" dobrze przemyślany i narysowany komiks. Przedstawia on bowiem historię, a może właściwiej byłoby napisać Historię – opowieść o wojnie, bestialstwie, strachu, ocaleniu, honorze i podłości. Bohaterem komiksu jest Władysław Szpigelman, polski żyd, który tuż po wojnie wyemigrował do USA. Jego okupacyjne przeżycia, trauma czasu wojny, sprawiły, że w jego psychice zaszły zmiany, które stały się barierą do porozumienia z synem, rysownikiem Artem. I właśnie dzięki magii kreski, syn postanawia poznać ojca, porozumieć się z nim, odkryć to, co głęboko schowane.

Czytając Mausa ma się nieodparte wrażenie nerwowości każdego ruchu rysownika – linie zdają się drżeć wraz z autorem, wraz z toczącą się opowieścią. Uczucie to potęguje brak kolorów i niesamowity balans szarościami oraz "odczłowieczeni", ale tylko wizualnie, bohaterowie. Myszy, koty, świnie, psy – to postacie pojawiające się na łamach komiksu. To też jeden z powodów, dla których tenże spotkał się z krytyką i jawną wrogością (choćby w Polsce, gdzie ukazał się dopiero w 2001 roku). Cała ta "menażeria" doskonale odzwierciedla sytuacje i relacje, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej na terenie naszego kraju.

Jaki jest komiks Spiegelmana? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie sam każdy czytelnik. Na jego odbiór, szczególnie w Polsce, rzutuje bowiem światopogląd i wychowanie, a także społeczne postrzeganie kwestii żydowskiej. Jednak przede wszystkim jest to wspaniała opowieść, o której Umberto Eco napisał "Maus jest książką, od której nie można się oderwać. Kiedy dwie myszy mówią o miłości, jesteś poruszony, kiedy cierpią - płaczesz. (...) a kiedy kończysz Mausa, jesteś nieszczęśliwy, że porzuciłeś ten magiczny świat i czekasz na następną część, dzięki której do niego powrócisz”. I to chyba najlepsza reklama.

Maus - (wydanie zbiorcze)

Scenariusz: Art Spiegelman
Rysunek: Art Spiegelman
Tłumaczenie: Piotr Bikont
Wydawnictwo: Post
Rok wydania polskiego: 1/2011
Tytuł oryginalny: Maus
Wydawca oryginalny: Pantheon Books
Rok wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 304
Format: 160x230 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-61762-03-4
Wydanie: II
Cena z okładki: 63,55 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus