Recenzja komiksu "Miasto Grzechu"

Autor: Tomasz Nowak

Na polską edycję legendarnego Sin City wielu fanów komiksu czekało z niecierpliwością i wreszcie… Dla tych, którzy wcześniej zetknęli się z twórczością Millera album ten, jak i cała seria może okazać się zaskoczeniem, dla innych - nawet szokiem.

Jest to historia przepojona brutalnością, pesymizmem, wulgarnością i beznadzieją. Miasto dyktuje twarde reguły swoim mieszkańcom, zwłaszcza tym którzy zaludniają ulice po zmierzchu. U wszelkich socjo- i psychopatów wyzwala czyste zwierzęce instynkty – chęć czerpania przyjemności i wolę przetrwania. Zwłaszcza, gdy są one "wbudowane" w brudne interesy rządzącej City rodziny Roarków.

Nie oznacza to jednak, że jest to komiks prostacki. Przeciwnie – Miller intensywnie eksperymentuje tutaj, szczególnie w warstwie graficznej. Stosując ilustracje czarno-białe, daleki jest od formalizmu. Różne konwencje i techniki, nasycenia kontrastu, przywodzą na myśl różne szkoły twórczości awangardowej ubiegłego stulecia, np. ekspresjonizm czy konstruktywizm. Sprawia dzięki temu, że komiks staje się bogatszy, bardziej wyrafinowany, ale jednocześnie trudniejszy w odbiorze.

Zarówno przyjęta konwencja graficzna, jak i "bezwzględność" treści sugeruje jednoznacznie, iż mamy do czynienia z postmodernizmem. Zjawisko to, choć nie nowe na naszym rynku komiksowym, z pewnością podzieli odbiorców Sin City. Nikt natomiast, wobec poczynań i postaci głównego bohatera historii, Marva, nie pozostanie raczej obojętny.

Sin City / Miasto Grzechu - 1 - Miasto Grzechu

Scenariusz: Frank Miller
Rysunek: Frank Miller
Tłumaczenie: Tomasz Kreczmar
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 2002
Tytuł oryginalny: Sin City
Wydawca oryginalny: Dark Horse Comics
Rok wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 198
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-237-1335-9
Cena z okładki: 25 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus