Michel Vaillant

Znana seria motoryzacyjno-sportowa otoczona na Zachodzie swoistym kultem. Dzięki niej mamy okazję przyjrzeć się przygodom utalentowanego kierowcy-rajdowca Michela Vaillanta. Michel to także syn szefa koncernu Vaillant. Na uwagę zasługują niezwykle pieczołowicie i drobiazgowo przedstawione samochody i motocykle różnych marek, ale to nic dziwnego, skoro autorem serii jest Jean Graton - znany pasjonat sportów samochodowych.

Komiks Michel Vaillant przyszedł na świat w 1957 roku, spod pióra Jeana Graton, utalentowanego artysty i świetnego gawędziarza. Ten słynny fikcyjny bohater komiksowy, w swoich rozlicznych przygodach rywalizował na torze wyścigowym z takimi sławami jak: Fangio, Hill, Stewart, Gurney, Clark, Shelby, Surtees, Andretti, Senna, Schumacher czy Hakinnen.
Michel Vaillant jest bez wątpienia najbardziej wyjątkowym i zarazem najdojrzalszym kierowcą rajdowym, jaki kiedykolwiek zaistniał w dyscyplinie sportów samochodowych. To Mistrz Świata w licznych dyscyplinach, zdobywca tuzina pierwszych nagród, 24-Godzinnego Wyścigu w Le Mans oraz zwycięzca wielu niezwykle wymagających rajdów światowych.
Podczas czterdziestu lat swojego istnienia dokonał niebagatelnych wyczynów w różnorakich dyscyplinach motoryzacyjnych: w wyścigach samochodowych, motocyklowych, w wyścigach samochodów ciężarowych, a nawet na ślizgaczach.
Razem z Michelem Vaillant, Jean Graton zaprasza nas do pasjonującego, ale hermetycznego świata wyścigów samochodowych na najwyższym poziomie. Poprzez wyjątkowe przygody swego bohatera, autor odkrył przed nami nie tylko najbardziej spektakularne oblicze sportów motoryzacyjnych, ale także jego kulisy: ukazał nam pasjonującą atmosferę towarzyszącą projektowaniu i produkcji nowych modeli, jak i przygotowaniom do wyścigów. Dzięki wyczynom Michela Vaillant, Graton upowszechnił pasję do sportów samochodowych, gdyż zafascynował i nadal fascynuje całe pokolenia czytelników, którzy odtąd sami mogą przeżywać te niesamowite chwile na torze...
Jean Graton, jako przyjaciel i powiernik najznamienitszych kierowców rajdowych mógł przekazać czytelnikom przygód Michela Vaillant dokładny obraz rzeczywistości rajdowej.
A z perspektywy ludzkiej, Michel Vaillant stał się dla czytelników kimś więcej niż zwykłym bohaterem. Stał się prawdziwym przyjacielem: silnym, lojalnym i odważnym. Saga rodziny Vaillant pozwoliła nam poznać i polubić wyjątkowych ludzi, dla których odwaga, lojalność i honor stanowią fundamentalne wartości.
Ciągle powiększająca się liczba albumów Michela Vaillant świadczy zresztą o stale rosnącym sukcesie tego klasycznego komiksu. W Europie popularność Michela Vaillant jest porównywana do popularności, jaką cieszy się Batman, czego dowodzą liczne seriale dokumentalne czy ogromna jak na serię komiksową ilość epizodów komiksowych zadedykowanych temu fikcyjnemu bohaterowi żyjącemu w realnym świecie.
Obecnie cała kolekcja komiksu Michel Vaillant składa się z 64 części, które sprzedały się już w 20 milionach egzemplarzy we Francji, Holandii, Niemczech, we Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Indonezji etc. W ubiegłym, 2002 roku Michel Vaillant pojawił się również w Polsce. Jego najnowsze przygody prezentowane będą na łamach miesięcznika "Magazyn Samochodowy", natomiast cała kolekcja będzie wydawana w porządku chronologicznym w cyklu dwumiesięcznym począwszy od listopada 2002.
Przypomnijmy także, że obecnie trwają zdjęcia do filmu fabularnego Michel Vaillant, którego ukończenie planowane jest na rok 2003. Sam Luc Besson, również zafascynowany przygodami tego światowej klasy sportowca, którego śmiało możemy nazwać rajdowym Jamesem Bondem, postanowił stworzyć scenariusz i wyreżyserować film o tym niezwykłym bohaterze.blog comments powered by Disqus