Pod znakiem Peruna - recenzja komiksu "Mikoszka: Tam, gdzie bies z lichem harcuje"

Autor: Tomasz Nowak
18 czerwca 2011

Kultywujące tradycje prasłowiańskie wydawnictwo Triglav postanowiło pójść jeszcze szerzej ze swą ideé fix "pod strzechy" przy pomocy komiksu. I tak oto zrodziła się zapowiadana na pięć tomów saga Marcina Wiechno, pod wiele zapowiadającym tytułem Mikoszka.

Już część pierwsza Tam, gdzie bies z lichem harcuje przynosi bardzo specyficzną mieszankę fabularnego tworzywa - zabytków językowych, dawnych wierzeń i ducha czasów, które kojarzą się zwykle co najwyżej z kilkoma datami i miejscami odnotowanymi w polskiej historii powszechnej.

Mały Mikoszka, naznaczony przez los utratą rodziców, wychowywany przez niezbyt przychylne wujostwo, staje się automatycznie celem szykan, jak i praprzyczyną wszelkich nieszczęść spotykających okolicznych kmieciów. I rzeczywiście, wystawiony na próby sam zdaje się przyciągać rozmaite czające się w borze demony.

Za ich sprawą chłopiec przeżywa historie niesamowite - napotyka rozmaite zjawy i stwory - ale wiedziony przez łut szczęścia, umyka przed ich zakusami, ba!, nawet zyskuje sympatię co niektórych z nich! Na sam koniec zaś trafia na wojów. Ci, jak się okaże, to wojska nowego księcia Mieszka, który zapragnął roztoczyć swe panowanie nad cała ziemią Polan i wprowadza właśnie nowy ład ciężką, zbrojną ręką.

Dużo tu się dzieje, a pozornie niezależne z początku, niezwiązane ze sobą wątki z czasem w dalszej części zaczynają zgrabnie dziergać całościową historię. Niemniej, wspomniane już wyżej zapędy oświatowe nakazały zapewne autorowi pomieścić tu także wątki, takie jak na przykład "przygoda" z latawicą, które nieco ową spójność rozsadzają.

Rysunek komiksu nie zachwyca. Ciekawy, szczegółowy, zwłaszcza wtedy, gdy prezentuje szersze połacie lasu, albo zabudowę grodów, szwankuje przy postaciach. Niekiedy są one dynamiczne, proporcjonalne, kiedy indziej kształtowane zbyt dowolnie stają się karykaturalne. Podobnie różnie prezentują się twarze bohaterów, które na szczęście zachowują to w komiksie nader istotne - rozpoznawalność. Niestety niektóre z postaci, zwłaszcza demonów są nieco zbyt groteskowe, przez co jakby mniej straszne, a bardziej zabawne. Czyżby zaiste taki cel przyświecał autorowi?

Ciekawym i udanym zabiegiem jest konsekwentne stosowanie stylizacji językowej, niosącej ze sobą spory ładunek edukacyjny w postaci przypisów zamieszczanych natychmiast u dołu na każdej stronie.

Generalnie Mikoszkę uznać można za eksperyment ciekawy, intrygujący. Przynajmniej na tyle, że chce się czekać na ciąg dalszy.

Mikoszka - 1 - Tam, gdzie bies z lichem harcuje

Scenariusz: Marcin Wiechno
Rysunek: Marcin Wiechno
Wydawnictwo: Triglav
Rok wydania polskiego: 4/2009
Liczba stron: 46
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: sklepy specjalistyczne, własna
ISBN-13: 978-83-924934-4-0
Wydanie: I
Cena z okładki: 15,00 złblog comments powered by Disqus