Recenzja komiksu "Mikropolis: Przewodnik turystyczny"


Lubię dobrą muzykę, dobre filmy, dobre książki i dobre komiksy. Wydany niedawno "Mikropolis - przewodnik turystyczny" należy do tej ostatniej kategorii i stanowi przeciwieństwo wszelkich stereotypowych wyobrażeń dotyczących komiksu. O ile określenie "komiksowy" stało się w naszym języku synonimem dla "płaski, uproszczony, kiczowaty, wulgarny", historie napisane przez Dennisa Wojdę i narysowane przez Krzysztofa Gawronkiewicza są pełne delikatnego uroku, a przy tym inteligentne i nieodparcie śmieszne. Sto kilkanaście króciutkich pasków, porozrzucanych dotąd po różnych gazetach i czasopismach, niczym elementy kolorowej mozaiki składa się na obraz życia mieszkańców małego miasteczka.

Życie to nie obfituje w niezwykłe przygody, jednak właśnie w drobnych, codziennych sytuacjach autorom udało się zawrzeć mnóstwo refleksji nad zupełnie poważnymi sprawami. Dlatego siła "Mikropolis" nie tkwi jedynie w dowcipnych puentach, lecz raczej w trafnej i wnikliwej obserwacji ludzi, błyskotliwych dialogach i poetyckiej, lekko nierzeczywistej atmosferze. Delikatnej ironii towarzyszy ciepły, życzliwy stosunek do bohaterów, wywołujący skojarzenia z twórczością Tove Janson albo Kabaretem Starszych Panów, chociaż jest tu też miejsce dla ludzkich (i zwierzęcych) dramatów. Mieszkańców Mikropolis dręczą metafizyczne lęki, ukryte pragnienia oraz niepewność co do przyszłości świata w którym postęp walczy z tradycją, a artyści zuchwale godzą w dobre obyczaje.

Te i inne problemy nieprzypadkowo przypominają nasze współczesne bolączki. "Mikropolis" to obraz czasów i społeczeństwa w którym żyjemy, obraz (malowany bez naturalistycznego zacięcia) na którym panoramiczna perspektywa miesza się ze zbliżeniami, a granica między tym co prawdziwe i kompletnie zmyślone nie jest dokładnie wyznaczona. Skoro zaś mowa o obrazach, to należy koniecznie dodać, iż niebagatelnej treści towarzyszą śliczne rysunki, nic zatem dziwnego, że obaj autorzy są wielokrotnymi laureatami najważniejszych komiksowych nagród w Polsce (m.in. Grand Prix 2000 na festiwalu w Łodzi właśnie za "Mikropolis").

Mikropolis - 1 - Przewodnik turystyczny

Scenariusz: Dennis Wojda
Rysunek: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawnictwo: Siedmioróg
Rok wydania polskiego: 10/2001
Liczba stron: 64
Format: B5, układ poziomy
Oprawa: twarda
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 83-7162-949-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 20 zł


blog comments powered by Disqus