Mikropolis - 2 - Moherowe sny

okładka
Scenariusz: Dennis Wojda
Rysunek: Krzysztof Gawronkiewicz

Komiks nominowany do Nagrody Pegaza w kategorii Wydarzenie Artystyczne roku 2002. Grand Prix i Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi.

SNY MOHEROWE (zwane także majakami Mohera)- marzenia senne o nie poznanej dotychczas etiologii, charakteryzujące się dużą plastycznością, rozbudowaną scenografią i obfitością niezrozumiałych symboli. W dwudziestowiecznej systematyce marzeń sennych przywykło się określać tym terminem kompulsywnie powracające w czasie snu obrazy nie mające bezpośredniego związku z podświadomością, ani życiem codziennym pacjenta, zachowujące jednocześnie pozorną intensywność znaczeniową - patrz: urojenia snu. Sny Moherowe wzięły swoją nazwę od wiedeńskiego markiza Egona von Mohair, który jako pierwszy opisany przypadek cierpiał na s.m. podczas swojego jedynego pobytu w miasteczku Mikropolis w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Współczesne badania nad s.m. wskazują na ich związek z encefalopatią płatów czołowych mózgu, urojeniami typu wielkościowego, spaniem w wilgotnych pomieszczeniach i architekturą fabryczną. Powracające w nich symbole to: brzytwa, krzesło, zegar z kościotrupów, piejący kogut, pogrzeb babci, cebula, jamnik, odcięte palce i prześladowanie mniejszości etniczych.

wg: Słownik Psychopatologii Marzeń Sennych i Fantazji Seksualnych, praca zbiorowa, str. 146, wydawnictwo Incubus, Brzesko Pomorskie 1996.

Wydawnictwo: Mandragora
10/2002
Liczba stron: 48
Format: B5, układ poziomy
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN: 83-89036-23-1
Cena z okładki: 18,90 zł


Inne komiksy z serii:blog comments powered by Disqus