Koniec nostalgiczny - recenzja komiksu "Fins de siècle: Falangi Czarnego Porządku, Polowanie"

Autor: Tomasz Nowak
29 marca 2016

Kolejna część egmontowego Kanonu Komiksu to integal łączący dwie wspólne prace Pierre'a Christina i Enkiego Bilala. Tom Fins de siècle obejmuje znane już polskiemu czytelnikowi tytuły Falangi Czarnego Porządku oraz Polowanie. Oba te komiksy, wzbogacone wywiadem z twórcami, przypominają swą wymową pamiętne: „Sztandar wyprowadzićˮ przy dźwiękach międzynarodówki.

Falangi Czarnego Porządku i Polowanie to dwie strony tego samego medalu. Między innymi dzięki Falandze w Hiszpanii zwyciężył generał Franco i nie nastał tam czerwony terror. W komiksie po czterdziestu latach od wojny domowej Falangi panoszą się po całej Europie, „kończąc robotęˮ z czerwonymi niedobitkami. Dlatego ich główni oponenci, walczący wcześniej po stronie komunistycznej republiki w szeregach Brygady Międzynarodowej, skrzykują się i wstępują na drogę zemsty. To treść pierwszej historii. W drugiej, z kolei, towarzysze zasiedzieli po wschodniej stronie Żelaznej Kurtyny, szare eminencje w swych krajach, zjeżdżają się w miejsce przypominające słynny Arłamów – mekkę komunistycznych dygnitarzy (dziś luksusowy hotel) położoną w Bieszczadach. Tu mogą dowoli nurzać się w potępianej oficjalnie dekadencji i polować, na grubego, nawet bardzo grubego zwierza...

Wspólny mianownik dla obu historii stanowi podeszły wiek bohaterów i wynikające z niego poczucie tragifarsy rozgrywających się wydarzeń, atmosfera nieustannych knowań oraz posępny, niosący ze sobą gorycz i pustkę emocjonalnego wypalenia finał.

Christin i Bilal portretują rozkład idei, ludowej władzy, walki o „słuszną sprawęˮ. Ukazując mizerię przekonań swych bohaterów, sami z młodzieńczym zapałem piętnują przemoc przy krzewieniu socjalizmu, naiwnie ufni, że może jednak da się zaprowadzić go jakoś inaczej. Niestety, ku swemu rozczarowaniu zapewne, przeczuwają, jak potoczy się w przyszłości kolej dziejów, która nieuchronnie wykaże dysfunkcję wszelkich odgórnie narzucanych systemów „sprawiedliwości społecznej.ˮ Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że myśl ta wywołuje u autorów jakąś nostalgię, wręcz smutek, ponieważ ich serca biją po lewej stronie. Taką wymowę ma kończące Polowanie, a datowane na rok 1990 Epitafium. Za tym przemawia także kłująca w oczy czerwona gwiazda na okładce integrala. Ale może u dwojga wychowanków pseudosocjalizmu funkcjonującego w krajach, jakie zamieszkiwali, nie powinno to dziwić?

Patrząc bardziej z boku, Fins de siècle to istotnie dwa znakomicie wykonane pod każdym względem klasyki. Przy czym Polowanie przewyższa Falangi… spójnością scenariusza i jakością ilustracji. Komiksy te powstały kolejno w latach 1979 i 1983, kiedy mało kto ważył się na tak jawne poruszanie w tym medium kwestii politycznych. I choć dla samych twórców to nie była pierwsza tego typu próba (wcześniejsze Legendy naszych czasów) to ta jest najbardziej dojrzała. Jedynie z dzisiejszego punktu widzenia, ich perspektywa i przenikliwość w pewnych kwestiach wydaje się oczywista. Ponad trzy dekady temu część z odrysowanych przez nich aspektów czerwonej rzeczywistości, stanowiła wiedzę zakazaną.

Tytuł zbioru (krańce epoki) ma nawiązywać do zmierzchu komunizmu i ubiegłego stulecia. Wyznacza również pewną cezurę, zwłaszcza w twórczości Bilala, który od tamtych czasów skłania się wyraźnie bardziej ku fantastyce. I choć wątki polityczne są u niego nadal żywe, coś rzeczywiście się skończyło.

Mistrzowie Komiksu - Fins de siècle: Falangi Czarnego Porządku, Polowanie

Scenariusz: Pierre Christin
Rysunek: Enki Bilal
Tłumaczenie: Bartek Chaciński, Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 9/2014
Tytuł oryginalny: Fins de siècle: Partie de chasse / Les phalanges de l'ordre noir
Wydawca oryginalny: Casterman
Rok wydania oryginału: 2006: 1983 / 1979
Liczba stron: 200
Format: 190x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-281-0266-8
Wydanie: I, zbiorcze
Cena z okładki: 99,99 złblog comments powered by Disqus