Mistrzowie Komiksu - Exclusive - 1 - Feralny Major

okładka
Scenariusz: Moebius
Rysunek: Moebius
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Klasyka komiksu francuskiego! W polskim wydaniu znalazły się dwa albumy: Garaż hermetyczny i Człowiek z Ciguri. Komiks o feralnym Majorze to świetny przykład artystycznej improwizacji i swobodnej, instynktownej kreacji, w trakcie której dochodzi do głosu podświadomość, a wyzwolona wyobraźnia pozwala tworzyć nowe, zaskakujące formy graficzne. Komiks odznacza się niezwykłym bogactwem w warstwie graficznej. Rysunek oscyluje między pobieżnością karykaturalnego szkicu a wyrafinowanym studium przestrzeni i postaci w czerni i bieli - w tym ostatnim Moebius jest i pozostanie mistrzem. Mistrz opowiadania obrazem wprowadza nas w zwariowany wszechświat majora Grubera, gdzie wszystko jest możliwe! Science fiction, interwencje dawnych bogów, groteska, absurd, przygody w równoległych światach, rozważania na temat przeznaczenia, zabawa z tradycją i konwencjami komiksowymi - ten album to nadzwyczaj sprawny melanż tych wszystkich elementów.

Moebius, tworząc serię o Majorze Grubercie, nawet nie przypuszczał, że dzięki niej nastąpi przełom w historii komiksu. W 1979 roku, kiedy album został wydany, wywołał wielkie poruszenie. Dzięki niezwykłym, w zróżnicowany sposób ukazanym przeżyciom Majora, twórcy francuscy zrozumieli, że historie obrazkowe mogą być równocześnie nowatorskie i logiczne, subiektywne i zabawne. Moebius zmienił tym albumem oblicze europejskiego komiksu.

Moebius to pseudonim artysty, który wywarł ważny wpływ na współczesny komiks. Francuski klasyk gatunku, autor m. in. Incala i Blueberry'ego (niedawno sfilmowany przez Jeana Kounena), współpracował ze słynnym scenarzystą filmowym i komiksowym Alexandro Jodorovsky'm. Był również współautorem scenografii do takich filmów jak: Obcy, Tron, Piąty Element.

Wydawnictwo: Egmont
3/2005
Tytuł oryginalny: Major Fatal / Le Garage hermétique
Wydawca oryginalny: Les Humanoïdes Associés
Rok wydania oryginału: 1979
Liczba stron: 176
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN: 83-237-3090-3
Wydanie: I
Cena z okładki: 99 zł


Inne komiksy z serii:

Podyskutuj o tym komiksie na forum!


blog comments powered by Disqus