Recenzja komiksu "Biały koszmar. Szalony Erektoman"

Autor: Jax
11 czerwca 2008

Biały koszmar. Szalony Erektoman to świeżo wydany przez Egmont zbiór krótkich historii Moebiusa z lat 70-ych XX wieku, publikowanych pierwotnie w różnych periodykach. Dziesięć z tych historii zajmuje 2/3 albumu, a pozostałą 1/3-cią stanowi tytułowa opowieść o szalonym erektomanie.

Historie są zróżnicowane - począwszy od lekkich, humorystycznych a skończywszy na zaangażowanych, wyrażających różne troski i niepokoje dotyczące zarówno społeczeństw, jak i całego świata, cywilizacji. Są tu też opowieści tworzone tzw. metodą zapisu strumienia świadomości, czyli metodą, którą bardzo lubił Bilal, polegającą na braku z góry określonego planu na historię i improwizowanym zapisie kolejnych spontanicznie pojawiających się pomysłów. Właśnie najdłuższa historia w albumie, o szalonym erektomanie, jest przykładem tego stylu. Jednak najmniej mi się ona podoba. Nie zawsze opary absurdu są śmieszne, stymulujące i satysfakcjonujące. Nudna i toporna historia o erektomanie jest tego dobrym przykładem. Poziom innych historii nie budzi zastrzeżeń - jest się nad czym zadumać i z czego pośmiać.

Rysunek w tym zbiorze jest niesamowitym przekrojem przeróżnych stylów stosowanych przez Moebiusa. Nie tylko różne historie różnią się mocno graficznie między sobą, ale też nieraz w ramach jednej opowieści mamy do czynienia z różnymi stylami rysowania. Wynika to po części z tego, że niektóre z nich tworzone były miesiącami lub latami w chwilach wolnych od pilniejszych zleceń dla autora. Rysunek pokazuje jak wszechstronnym, utalentowanym i elastycznym twórcą był/jest Moebius. A na dodatek każdy styl prezentuje znakomity poziom. Cóż więcej dodać...

Warto zapoznać się z tym zbiorem opowieści - stanowi on kawał historii europejskiego komiksu. I co najważniejsze, pozostaje w dużej części świeży i aktualny do dziś.

Rysunki: 4
Scenariusz: 4
Ocena ogólna: 4

Mistrzowie Komiksu - Exclusive - 18 - Biały koszmar. Szalony Erektoman

Scenariusz: Moebius
Rysunek: Moebius
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 5/2008
Tytuł oryginalny: Cauchemar Blanc. Le bandard fou
Wydawca oryginalny: Les Humanoïdes Associés
Liczba stron: 112
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-237-2453-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 49 złblog comments powered by Disqus