Mistrzowie Komiksu - Exclusive - 22 - Spirit. Najlepsze opowieści

okładka
Scenariusz: Will Eisner
Rysunek: Will Eisner
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz

Spirit - jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich bohaterów komiksowych. Pierwsze zeszyty z jego przygodami zaczęły się ukazywać w 1940 roku. Początkowo były to historyjki kryminalne, które dość szybko przeobraziły się w niezwykle zróżnicowane gatunkowo opowieści. Oprócz klasycznych fabuł z terrorystami, sabotażystami, nazistami czy szalonymi naukowcami pojawiały się na łamach komiksu historie komediowe, romanse, opowieści grozy i science fiction, a także epizody nawiązujące do ważnych wydarzeń i parodiujące znane postaci. Pojawiały się teksty w całości rymowane lub adaptacje znanych opowiadań czy bajek.

Zbiór historii o zamaskowanym bohaterze i pogromcy bandytów, zwalczającym przestępczość w mieście Central City, stał się najbardziej znanym cyklem kryminalno-przygodowym (z elementami fantastyki) w amerykańskim komiksie XX wieku. Jego przygody były publikowane przez 20 gazet, a tygodniowy nakład komiksowego dodatku dochodził do 5 milionów egzemplarzy.

Twórcą postaci Ducha jest mistrz powieści graficznej, Will Eisner, którego nazwisko jest synonimem najważniejszej amerykańskiej nagrody komiksowej. Spirit stał się komiksem przełomowym w pojmowaniu historii obrazkowych przez mainstream - dzięki temu cyklowi zaczęto je uznawać za nowoczesne dziedziny sztuki.

W albumie zebrano NAJLEPSZE z opowieści o Spiricie! Wstęp do komiksu napisał znakomity twórca komiksowy i pisarz Neil Gaiman (Sandman, Amerykańscy bogowie), który przyznaje, że twórczość Willa Eisnera była dla niego jedną z największych inspiracji w życiu.

 
Wydawnictwo: Egmont
1/2009
Tytuł oryginalny: The Best of The Spirit
Wydawca oryginalny: DC Comics
Rok wydania oryginału: 1940-1950
Liczba stron: 192
Format: 170x250 mm
Oprawa: twarda
Papier: matowy
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-237-2545-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 89 zł
Materiały związane z komiksem:


Inne komiksy z serii:blog comments powered by Disqus