Lepszy portret potwora. Recenzja 3. tomu mangi "Monster"


Wielbiciele mangi Naokiego Urasawy! Szykujcie chusteczki, bo tom trzeci naprawdę mocno uderza w emocje. Autor nie ma litości - po raz kolejny pokaże, że jest mistrzem krótkich historii, które składają się na fascynującą całość.

Tójka” odpowiada na parę pytań, ale niech Czytelnicy nie łudzą się, że teraz wszystko stanie się prostsze. Na jedną wyjaśnioną sprawę przypada parę kolejnych pełnych zagadek. Pytania mnożą się jak króliki: czy Johan naprawdę jest wcielonym złem, czy być może ukształtowało go tak chore środowisko, w którym wyrastał? Czy "wołanie o pomoc" to z jego strony prawdziwy krzyk czy jeszcze jedna sztuczka, żeby zagrać na nosie Tenmie?

Tym razem fabuła nie kręci się jedynie wokół głównego bohatera, choć i on będzie miał pełne ręce roboty. Pojawia się lekarz-psychiatra, który przeczuwa, że Johan jest rzeczywistą osobą z krwi i kości, a nie wymysłem zbiegłego Tenmy. Spora część tomu poświęcona jest Ninie i jej prywatnemu śledztwu. Co zrobi, gdy stanie oko w oko z mordercą jej przybranych rodziców?

Nie należy także zapominać o Lungem, nieustępliwym inspektorze policji - jego wątek to prawdziwy majstersztyk, genialnie poprowadzona historia stopniowego wpadania w obsesję graniczącą z obłędem. Inspektor analizuje kolejne ślady, podąża za Tenmą, nagina fakty do swojej teorii i nawet wykrzyczenie mu w twarz całej prawdy nie zmieni jego zdania. Wystarczy spojrzeć w oczy inspektora Lunge na ostatnim kadrze... i czytelnik wie, że prawdziwe kłopoty dopiero się zaczynają.

Bardzo miłym zaskoczeniem jest wątek Evy. O ile wcześniej była jedynie irytującą, obrażoną na świat intrygantką, która budziła niechęć i złość, tak teraz czytelnik zaczyna jej powoli żałować. Mało tego, jej obecność wreszcie zaczyna mieć fabularny sens i można przeczuwać, że w tej zapijaczonej, rozwydrzonej paniusi drzemie olbrzymi potencjał. Cóż, czasami trzeba osiągnąć dno, żeby się od niego odbić, a Eva przez ostatnie dwa tomy ostro pikowała w dół.

Niestety - choć historia nadal trzyma w napięciu, Czytelnik zaczyna odczuwać znużenie pod koniec tomu. Twarze zaczynają się zlewać ze sobą, a poszczególne wątki poboczne zaczynają układać się w pewien schemat. Irytować może również to, że bohaterowie nie spotykają zwykłych ludzi, a jedynie tych, którzy noszą straszliwe, smutne brzemię bądź są sługusami Johana.

Najwyższa pora, żeby Tenma przestał się bezradnie miotać po kraju. Jak na razie Johan wydaje się być wszędzie, pociągać za wszystkie sznurki i wprowadzać w życie tajemniczy plan co najmniej zagłady ludzkości, sądząc po psychopatach, którzy w niego wierzą jak w pięknego bożka.

Na szczęście ostatnie rozdziały dają powód by wierzyć, że wreszcie fabuła przestaje gonić za cieniem - oto pojawia się sam Potwór, który zainteresował się pewnym profesorem. Czy chodzi o rozkochanie w sobie kolejnej osoby posiadającej wpływy czy może o coś więcej? Miejmy nadzieję, że tom czwarty wreszcie udzieli nam kilku odpowiedzi. 

Monster - 3

Scenariusz: Naoki Urasawa
Rysunek: Naoki Urasawa
Wydawnictwo: Hanami
Rok wydania polskiego: 10/2014
Liczba stron: 436
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60740-85-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 65 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus