Monte Cassino - 1 - Maj 1944

patronat gildii
okładka
Scenariusz: Zbigniew Tomecki
Rysunek: Gabriela Becla

18 maja 1944 roku o świcie na wzgórzu Monte Cassino został odegrany hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo polskich żołnierzy w bitwie kończącej czteromiesięczne walki. To szczególne wydarzenie zostało opisane w wersji komiksowej, stworzonej przez Zbigniewa Tomeckiego (scen.) i Gabrielę Becla (rys.).

Jego premiera zaplanowana została przez twórców na 65. rocznicę bitwy czyli na maj 2009 roku. Pierwszy komiks z serii liczy niemal 150 plansz i przedstawia całą bitwę z udziałem Polaków. Całość zamknąć się ma w trzech tomach.

*  *  *

Autorzy komiksu w bardzo sugestywny sposób przybliżają Czytelnikom walki żołnierzy polskich o wzgórze 593, ukazują ciężkie boje 2 Batalionu Strzelców Karpackich w dniu 12 maja o opanowanie, a następnie utrzymanie wzgórza. Praca przedstawia heroiczną walkę Karpatczyków w ekstremalnych warunkach pola walki, gdzie nie było chwili na słabości, gdzie moment zawahania czy zwątpienia kosztował niejednokrotnie życie żołnierza. Wzgórza 593 bronił elitarny niemiecki I Batalion 3 Pułku Spadochronowego, który w dotychczasowych walkach prowadzonych z aliantami był nie do pokonania. To z nim będą walczyli polscy żołnierze w czasie pierwszego, a następnie drugiego natarcia w masywie Monte Cassino. Mamy nadzieję, że Czytelnicy wzbogacą swoja wiedzę o udziale 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino i z zainteresowaniem będa oczekiwali dalszych części tej serii.

dr Zbigniew Wawer, ze Wstępu

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Pokolenie
5/2009
Liczba stron: 124
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
ISBN-13: 978-83-928917-9-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 25 zł


Inne komiksy z serii:


blog comments powered by Disqus